Kilitli intramedüller çivi ile tedavi edilen femur şaft kırıklarında üçüncü fragmanın lokasyonu, boyutu, deplasmanı ve açık/kapalı redüksiyonunun kaynama üzerine etkisi
Impact of localization, size, displacement and open/closed reduction of third fragment on union in femoral shaft fractures treated with locked intramedullary nails
- Tez No: 888921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAUDDİN KOCHAİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kilitli intramedüller çivi ile tedavi edilen AO/OTA sınıflamasına göre 32-B1, 32-B2, 32-B3 femur şaft kırıklarındaki üçüncü fragmanın lokalizasyonu, boyutu, deplasman düzeyinin ve fragmanın açık ya da kapalı redüksiyonunun kaynama üzerine etkisini değerlendirmek. YÖNTEM: 2015-2021 yılları arasında merkezimizde AO sınıflamasına göre 32-B1, 32-B2, 32-B3 femur şaft kırığı olan ve kilitli intramedüller çivi ile tedavi edilen 14 kadın 62 erkek toplam 76 hasta retrospektif olarak incelendi. Ameliyat sonrası ilk röntgenindeki değerler baz alınarak üçüncü fragmanın vertikal boyutu, fragmanın anatomik noktasına en uzak ve en yakın iki noktanın transvers uzaklıkları ortalaması, üçüncü fragmanın lokalizasyonu kayıt altına alındı. Ayrıca kırığın açık veya kapalı yöntemle redüksiyonunun sağlanma durumu da not edildi. Ölçümler için merkezimiz PACS sistemi kullanıldı. Postoperatif takip röntgenlerinde RUSF skoruna göre kaynama durumu değerlendirildi. Patolojik kırıklar ve en az 2 yıl takibi olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. BULGULAR: Fragmanın vertikal boyutunun ve fragmanın transvers deplasmanının kaynama süresi üzerine istatistiksel anlamlı bir etkisi gözlenmedi. Üçüncü fragmanın posteromedial-posterior lokalizasyonda olduğu kırıklarda gözlenen nonunion oranının, anterolateral-lateral lokalizasyondaki grupla karşılaştırıldığında anlamlı ölçüde düşük olduğu gözlendi. Yine bu gruplar arasında posteromedial-posterior grubunun 6. ay RUSF skorlarının daha yüksek olduğu, bu grupta kaynamanın daha hızlı görüldüğü ancak 12. ay skorlarında gruplar arasında anlamlı fark olmadığı gözlendi SONUÇ: Üçüncü fragman vertikal boyutu ve transvers uzaklığının nonunion üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamakla birlikte anterolateral-lateral lokalizasyonlu fragmanın nonunion ile daha yüksek ilişkili olduğu gözlenmiştir. Açık redüksiyon yapılan hastalarda tek başına bakıldığında nonunion oranının anlamlı yüksek gözlendiği, ancak kırık lokalizasyonuna göre açık redüksiyonun lojistik regresyon analizi yapıldığında açık redüksiyonun nonunion üzerine anlamlı etkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: This study aims to evaluate the impact of the localization, size, and displacement level of the third fragment in 32-B1, 32-B2, and 32-B3 femoral shaft fractures treated with locked intramedullary nails according to the AO/OTA classification, as well as the effect of open or closed reduction of the fracture on union. METHOD: Seventy-six patients with 32-B1, 32-B2, and 32-B3 femoral shaft fractures treated with locked intramedullary nails were reviewed retrospectively. The vertical size, transverse distances, and localization of the third fragment were recorded from initial postoperative radiographs. The type of reduction (open or closed) was noted. Union status was evaluated based on the RUSF score from postoperative follow-up radiographs. Patients with pathological fractures and less than 2 years of follow-up were excluded. RESULTS: The vertical size and transverse displacement of the fragment did not significantly affect union time. Nonunion rates were significantly lower for fractures with the third fragment located posteromedially-posteriorly compared to anterolateral-lateral localization. The 6-month RUSF scores were higher in the posteromedial-posterior group, indicating faster union, but there was no significant difference in 12-month scores between groups. CONCLUSION: Although there was no statistically significant effect of the vertical size and transverse displacement of the third fragment on nonunion, it was observed that the fragment localized anterolateral-laterally was more significantly associated with nonunion. While a significantly higher rate of nonunion was observed in patients treated with open reduction alone, logistic regression analysis showed that the effect of open reduction on nonunion could not be significantly demonstrated according to the fracture localization.