Deneysel olarak cryptosporidium parvum ile enfekte edilen farelerin ginsenosid RH2 ile tedavisinin değerlendirilmesi
Evaluation of experimental cryptosporidium parvum infected mice treatment with ginsenoside RH 2
- Tez No: 888927
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BALIKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Anti-parazitik enfeksiyonları doğal ürünlerle tedavi etmek için genellikle şifalı bitkilere odaklanılmaktadır. Bu şifalı bitkilerden biri de Cryptosporidiosis enfeksiyonuna alternatif bir tedavi olabileceği düşünülen ginseng bitkisi olabilir. Bu çalışmada, deneysel olarak Cryptosporidium parvum(C. parvum) ile enfekte edilen farelerde bitkisel bir ilaç olan ve anti-tümör, anti-hipertansiyon, anti-viral ve immün regülasyon dahil olmak üzere birçok terapötik aktiviteye sahip olduğu doğrulanan Ginsenoid Rh 2'in anti-kriptosporidiyal aktivitesininin hastalığın klasik tedavisinde kullanılan halofuginon laktatile etkinliğinin araştırılmasının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 3-4 haftalık yaşta 20 gr canlı ağırlıkta olan Balb-c fare 50 adet kullanıldı ve 5 gruba ayrıldı. Grup I (n=10): Negatif kontrol grubu (Sağlıklı Grup)her hangi bir işlem uygulanmadı. Grup II, III, IV ve V(n=10) 'taki farelere yedi gün boyunca 0.25 μg/g/gün'e eşdeğer bir konsantrasyonda içme suyunda deksametazon verildi. Enfekte buzağıdan elde edilen C.parvum suşu ile gastrik gavaj kullanılarak oral yolla fareler enfekte edildi. Grup II (n=10): Herhangi bir tedavi uygulanmadı. Enfeksiyon mZn boyama yöntemi ile mikroskobik alanda en az 10⁴ tane ookistin varlığı doğrulandıktan sonra: Grup III (n=10): Antiparaziter ilaç, halofuginon laktatın 100 µg/kg/gün günde birkez oral uygulandı (5 gün). Grup IV (n=10): Dimetilsülfoksit (DMSO) kullanılarak hazırlanan liyofilize Ginsenoid Rh2 ardışık 5 gün boyunca 50 mg/kg/gün dozunda oral yolla verildi. Grup V (n=10) : DMSO kullanılarak hazırlanan liyofilize Ginsenoid Rh2 ardışık 5 gün boyunca 100 mg/kg/gün dozunda oral olarak uygulandı. Fareler deney süresince uygulama öncesinde tartıldı ve ağırlıkları kaydedildi. Günlük olarak gaita toplandı. Deney sonunda nekropsisi yapılan kontrol grubu ile uygulama gruplarındaki farelerin gaitalarında ookistlerin varlığı mZN boyama ile değerlendirilirken farelerin bağırsakları Hematoksilen-Eozin boyama yöntemi kullanılarak hisopatolojik olarak incelendi. Histopatolojik incelemede C. parvum'un farklı gelişim formları ileal dokularda tespit edildi. Gruplar arası parametreler istatistiksel olarak One-Way ANOVA tabi tutularak ve çoklu karşılaştırma testi yapıldı. Her üç tedavi grubunda da (Grup III, IV ve V) tedavi sonunda ookist atılımı tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
It is often focused on medicinal plants to treat anti-parasitic infections with natural products. One of these herbs may be the ginseng plant, which is thought to be an alternative treatment for Cryptosporidiosis infection. The aim of this study is to be an herbal remedy and to anti-tumor, anti-hypertension, which, ginsenoide Rh2'in, which has been confirmed to have many therapeutic activities, including anti-viral and immune regulation, is to evaluate its anti-cryptosporidial activity. In this study, 50 male Balb-c mice, 3-4 weeks old and weighing 20 g, were used and divided into 5 groups. Group I (n=10): Negative control group (Healthy Group) no procedure was applied. Mice in groups II, III, IV and V (n=10) were immunosuppressed by giving dexamethasone in drinking water at a concentration equivalent to 0.25 μg/g/day for seven days.Mice in Groups II, III, IV and V were infected orally with the C. parvum strain obtained from infected calves using gastric gavage.Group II (n=10): No treatment was applied. After the infection was confirmed by the mZN staining method with the presence of at least 10⁴ oocysts in the microscopic field: Group III (n=10): The antiparasitic drug, halofuginone lactate, was administered orally at 100 µg/kg/day once a day (5 days). Group IV (n=10): Lyophilized Ginsenoside Rh2 (1mg/0.25mL) prepared using Dimethyl Sulfoxide (DMSO) was administered orally at a dose of 50 mg/kg/day for 5 consecutive days. Group V (n=10): Lyophilized Ginsenoid Rh2 (2 mg/0.5 mL) prepared using DMSO was administered orally at a dose of 100 mg/kg/day for 5 consecutive days. Mice were weighed before the application during the experiment and their weights were recorded. Stools were collected daily. At the end of the experiment, the presence of oocysts in the stools of mice in the control group and the application groups, which underwent necropsy, was evaluated using mZN staining, while the intestines of the mice were examined histopathologically using the Hematoxylin-Eosin staining method. In the histopathological examination, different developmental forms of C. parvum were detected in the ileal tissues. Statistical analysis of the parameters between the groups was performed using One-Way ANOVA and multiple comparison test was performed. No oocyst excretion was detected at the end of treatment in all three treatment groups (Groups III, IV and V).