Farklı narsisistik özellikleri olan bireylerin yeme tutumu bozuklukları ve beden algısı karşılaştırması
A comprasion of eating attitude disorders and body perception of individuals with different narcissistic traits
  1. Tez No: 888926
  2. Yazar: CEREN ZİHİDRO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çağımızın en yaygın kişilik örgütlenmesi olarak kabul edilen narsisizm, literatürde birçok açıdan ele alınmıştır. Ancak daha önce yapılan araştırmalarda büyüklenmeci ve kırılgan narsisistik kişilik bozukluğu özelliği taşıyan bireylerin yeme tutumu bozuklukları ve beden algıları ile ilişkisi incelenmemiştir. Araştırmanın örneklemi Türkiye evreni içerisinden seçkisiz olarak atanacak 18 – 45 yaş arası İstanbul ili ile sınırları içerisinde yaşayan katılımcılarla yapılmasına karar verilmiştir. Katılımcıların 136'sı erkek, 265'i kadın bireylerden oluşmuştur. Ayrıca aynı örneklem grubunun psikolojik rahatsızlıklara olan yatkınlıklarına da bakılmış fakat yeme tutumları ve beden algıları üzerinde durulmamıştır. Bu verilerin ışığında, bu araştırma narsisistik kişilik bozukluğu özelliklerine sahip olup, yeme tutumu bozuklukları ve beden algı düzeyleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlamak ve bu kavramların birbirlerini nasıl etkilediğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı, narsisistik kişilik bozukluğu gösteren bireylerin genel durumları ve ilişkilerine bakmak yerine kırılgan ve büyüklenmeci narsisistik kişilik bozukluğu sonucu alan bireylerin yeme tutumları ve beden algıları arasındaki olan ilişkiye bakarak sınırlandırılmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle yapılan bu çalışmada, Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ), Narsisistik Kişilik Envanteri-13 (NKE-13), Kırılgan Narsizm Ölçeği ve Beden Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma biri kontrol, ikisi araştırma olmak üzere toplam 3 gruplu, son ölçümlü bir çalışmadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, kırılgan narsisizm ile yeme bozukluğu arasındaki bağlantı, büyüklenmeci narsisizm ile yeme bozukluğu arasındaki ilişki ile kıyaslandığında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Kırılgan narsisizm ile beden algısı arasında anlamlı ilişki bulunamamış, aynı şekilde beden algısı ile büyüklenmeci narsisizm arasında da anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between different subtypes of narcissistic personality disorder, namely grandiose and vulnerable narcissism, and attitudes towards eating and body perception. The sample for the research consists of randomly selected individuals aged 18-45 living in Istanbul, Turkey, representing the population of Turkey as a whole. The gender distribution among participants is 136 males and 265 females. The research focuses not only on predispositions to psychological disorders but also on eating attitudes and body perception, areas which have not been extensively studied in relation to narcissistic personality disorder before. Therefore, this study was conducted to understand the relationship between narcissistic personality disorder traits, eating attitudes, and body perception, and to determine how these concepts influence each other. The study took into account the differences between vulnerable and grandiose narcissistic personality disorder subtypes, utilizing a qualitative research method with three groups: control, experimental, and research groups. The findings indicate a significant and positive relationship between vulnerable narcissism and eating disorders. However, no significant relationship was found between vulnerable narcissism and body perception, nor between grandiose narcissism and body perception. These results can help us understand the different effects of narcissistic personality disorder subtypes on eating attitudes and body perception, encouraging further research in this area.