Örgütsel stres ve örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişki: spor örgütü çalışanlarına yönelik bir uygulama
The relationship between organizational stress and organizational sillence levels: An application for sports organization employees
  1. Tez No: 888928
  2. Yazar: EZGİ BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, spor örgütü çalışanlarının örgütsel stres ve örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini bir devlet kurumunda bulunan 158 kadın ve 150 erkek olmak üzere 308 spor örgütü çalışanları oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Örgütsel Stres Ölçeği, Örgütsel Sessizlik Ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşan soru formu kullanılmıştır. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli temel alınarak yapılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve frekans/yüzde gibi betimsel istatistiklerin yanında, normal dağılım dikkate alınarak, ikili karşılaştırmalarda t-testi, çoklu karşılaştırmalarda tek yönlü çok değişkenli varyans analizi testi ve korelasyon testi uygulanmıştır. Spor örgütü çalışanlarının örgütsel stres düzeylerinde erkek çalışanlarının, yüksek düzeyde olduğunu bulunmuştur. Çalışmamızda, cinsiyetin spor örgütü çalışanları arasında fırsatçı sessizlik davranışında, erkek çalışanların daha yüksek olduğunu saptanmıştır. Medeni durumunda fırsatçı sessizlik davranışının, bekar çalışanlarda daha yüksek çıkmıştır. Çalışmamızda, örgütsel stres düzeylerinde egzersiz yapan spor örgütü çalışanlarının sosyal destek, iş yükü, beceri kullanımı ve karar verme tutumlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Örgütsel sessizlik tutumlarında egzersiz yapma durumuna göre, anlamlı farklılık olmadığını göstermektedir. Çalışma sonuçlarına göre, spor örgütü çalışanlarının örgütsel stres ile örgütsel sessizlik arasında düşük düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak spor örgütlerinde çalışanların örgütsel stres ve örgütsel sessizlik düzeylerinde orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Örgütlerde sorumluluk alan çalışanların örgütsel stres ve örgütsel sessizliklerinin yüksek olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Örgütsel stres, örgütsel sessizlik, spor örgütü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between organisational stress and organisational silence levels of sport organisation employees. The sample of the study consisted of 308 male and female sports organisation employees in a state institution. A questionnaire consisting of three parts: demographic information, organisational stress scale, organisational silence scale was used as a data collection tool. This research was conducted on the basis of descriptive model from quantitative research methods. In the analysis of the data, in addition to descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation and frequency/percentage, t-test for pairwise comparisons, one-way multivariate analysis of variance test for multiple comparisons and correlation test were applied considering the normal distribution. It was found that male employees were at a high level in the organisational stress levels of sport organisation employees. In our study, it was found that gender was higher in opportunistic silence behaviour among sports organisation employees than male employees. In marital status, opportunistic silence behaviour was found to be higher in single employees. In our study, it was found that social support, workload, skill use and decision-making attitudes of sport organisation employees who exercised in organisational stress levels were higher. It shows that there is no significant difference in organisational silence attitudes according to exercise status. According to the results of the study, a low level positive significant relationship was found between organisational stress and organisational silence of sport organisation employees. As a result, it was determined that the organisational stress and organisational silence levels of the employees in sport organisations were at medium level. It was determined that the employees who take responsibility in organisations have high levels of organisational stress and organisational silence. KEY WORDS: Organisational stress, organisational silence, sport organisation.