Tıpta uzmanlık öğrencilerinin örgütsel sessizlik ve örgütsel muhalefet tutumlarının incelenmesi
Investigation of organizational silence and organizational opposition attitudes of medical specialty students
- Tez No: 807627
 - Danışmanlar: UZMAN MERTHAN TUNAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı asistan hekimlerin, uzmanlık eğitimi esnasında aktif çalışma alanlarında yaşamış oldukları yönetimsel problemlerle başa çıkma şekillerini, sessiz kalma ve muhalefet etme özelinde ayrı ayrı ele almak, geliştirdikleri tutumları alt boyutlarla ilişkilendirerek değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı kesitsel tipte olup 01.02.2023 ile 31.03.2023 tarihleri arasında, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 245 tıpta uzmanlık öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyo-demografik özellikleri, özgeçmiş ve yaşam tarzları, çalışma koşulları, aile ve sosyal yaşantıları ile ilgili sorular yöneltildikten sonra Örgütsel Sessizlik Ölçeği ve Örgütsel Muhalefet Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to examine the ways in which resident physicians cope with the managerial problems they have experienced in their active working areas during their residency training, with a special focus on silence and opposition, and to evaluate the attitudes they have developed in relation to the sub-dimensions. Materials and Methods: Our descriptive cross-sectional study was conducted between 01.02.2023 and 31.03.2023 with 245 medical residency students working in Adana City Training and Research Hospital. Participants were asked questions about their socio-demographic characteristics, background and lifestyles, working conditions, family and social life, and then the Organizational Silence Scale and Organizational Opposition Scale were applied.