Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin tespiti: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi örneği
Determinining financial literacy levels of Sports Sciences Faculty students: Erzincan Binali Yıldırım University example
  1. Tez No: 888936
  2. Yazar: KEREM TAHA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEKDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Spor, Finance, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bireylerin rasyonel finansal kararlar alarak hem bireysel hem de toplumsal refah artışına katkı sağlamaları sürecinde, finansal okuryazarlığın etkisi göz ardı edilemez bir gerçektir. Finansal okuryazarlığın geliştirilmesi yolunda ise kaliteli bir finansal eğitimin gerekli olduğu ifade edilebilir. Finansal eğitim verilirken öncelikle, eğitim verilmesi planlanan bireylerin finansal eğitim düzeyi ve okuryazarlık seviyesi tespit edilmelidir. Bu sayede eğitim alması planlanan bireylere yönelik subjektif eğitim programları ile daha başarılı sonuçlara ulaşılabilmekte ve finansal eğitim ile okuryazarlık arasında pozitif bir döngünün oluşması sağlanabilmektedir. Anlatılanlar doğrultusunda çalışmanın amacı, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemektir. Belirtilen amaç doğrultusunda ilgili fakülte öğrencilerine geçerli 185 anket uygulanmış ve sonuçlar SPSS 25 paket programında incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerine ait finansal okuryazarlık seviyesinin orta düzeyde olduğu ifade edilebilir. Ayrıca finansal okuryazarlık alt boyutları (harcama, tutum, ilgi, algı) açısından cinsiyete, sınıflara, yaşa ve aylık gelir durumuna göre bazı anlamlı farklılaşmalar yaşandığı sonucuna da erişilmiştir. Ulaşılan sonuçların, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin eğitim ve iş hayatı ile ilgili yatırım kararlarında daha doğru ve uzun vadeli adımlar atması açısından bir durum tespiti sağlayacağı söylenebilir. Ayrıca spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerini artırmaya yönelik eğitim programlarının tasarımında etkili olacağı da ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The impact of financial literacy on the process of individuals contributing to both individual and social welfare by making rational financial decisions is a fact that cannot be ignored. It can be stated that quality financial education is necessary to improve financial literacy. When providing financial education, first of all, the financial education level and literacy level of the individuals who are planned to be educated should be determined. In this way, more successful results can be achieved with the subjective education programs for individuals who are planned to receive education, and a positive cycle can be created between financial education and literacy. In line with what has been explained, the purpose of the study is to determine the financial literacy levels of Erzincan Binali Yıldırım University Faculty of Sports Sciences students. For this purpose, 185 valid surveys were administered to relevant faculty students and the results were examined in the SPSS 25 package program. According to the findings; It can be stated that the financial literacy level of Erzincan Binali Yıldırım University Faculty of Sports Sciences students is at a medium level. It was also concluded that there were some significant differences in terms of financial literacy sub-dimensions (spending, attitude, interest, perception) according to gender, classes, age and monthly income. It can be said that the results obtained will provide a situational assessment for the students of the faculty of sports sciences to take more accurate and long-term steps in investment decisions regarding education and business life. It can also be stated that it will be effective in the design of training programs aimed at increasing the financial literacy levels of sports sciences faculty students.