Evanjelist bir vaiz olarak Bılly Graham
Billy Graham as an evangelical preacher
- Tez No: 888964
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TARAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Billy Graham 20. yüzyıla sosyal, dinî ve politik olarak küresel çapta etki etmiş bir Evanjelist Hıristiyandır. Graham'ın Evanjelist Hıristiyanlığı, hayatının merkezî rolü olmuş, bu yönüyle vaazları sayesinde halka, konferansları sayesinde misyonerlere, bu içeriklerden gelen başarısı ve ünü sayesinde de siyasi karakterlerle birlikte Amerikan Başkanlarına erişmeyi başarmıştır. Ülkesinde yaptığı küçük çaplı vaazlardan başlayarak küresel çapta daha geniş katılımlı“Haçlı Seferleri”adını verdiği vaaz programları düzenlemiş, Soğuk Savaş dönemi gibi bir zamanda, etkisi Amerika'yı aşarak Komünist Blok'unun sınırlarını geçmiş, bu çalışmalarla küresel bir vaiz konumuna erişmiştir. Yaptığı konferanslar sayesinde geçerliliği hâlâ süren ve“Lozan Anlaşması”adı verilen 15 maddelik klasikleşen bir evanjelizm açıklaması düzenlenmiş, dünyanın dört bir yanından katılım sağlayan genç misyonerler eğitilerek evanjelizme küresel bir hız kazandırılmıştır. Şöhreti sayesinde siyasi kişilerle kurduğu arkadaşlıklar ona Beyaz Saray'ın kapılarını açmış, Amerikan politikasına böylece dâhil olmuştur. Dinî görüşleri ve teolojisiyle de Hıristiyan literatürüne katkı sağlamış, cennet-cehennem, şeytan-melek, ruhun meyvesi ve Tanrı gibi konuları işlemiştir. Bu tez, üç ana bölümde sırasıyla Billy Graham'ın hayatını ve dünya çapında düzenlediği vaazlarını, Haçlı Seferleri'ni; konferanslarını, siyasi kişilerle ilişkilerini ve bu bağlamda politikaya etkilerini; son olarak da dinî görüşlerini incelemektedir. Metodoloji olarak içerik analizi kullanılmış ve bulgular deskriptif bir usulle açıklanmıştır. Böylece Graham'ın yazılı eserleri ve Graham'ı inceleyen eserler detaylı bir şekilde incelenerek geniş bir perspektif sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Billy Graham was an Evangelical Christian who globally influenced the 20th century socially, religiously, and politically. Evangelical Christianity played a central role in Graham's life, enabling him to reach the public through his sermons, missionaries through his conferences, and American Presidents through his success and fame derived from these contents. Starting with small-scale sermons in his country, Graham organized larger-scale“Crusades”globally, notably during the Cold War era, transcending America's borders and reaching into the Communist Bloc. Through these efforts, he attained the status of a global preacher. His conferences established a lasting influence, evidenced by the classic“Lausanne Covenant”, a 15-point evangelism declaration that remains valid. Training young missionaries from around the world accelerated global evangelism. His fame facilitated friendships with political figures, granting him access to the White House and involvement in American politics. Graham's religious views and theology contributed significantly to Christian literature, addressing topics such as heaven and hell, angels and demons, the fruits of the spirit, and God. This thesis examines Billy Graham's life, his worldwide sermons known as“Crusades,”his conferences, his relationships with political figures and their political impacts, and his religious beliefs in three main sections. The methodology employed was content analysis, and the results were presented in a descriptive manner. Thus, in order to offer a comprehensive perspective, Graham's written works and the works that analyze him are meticulously examined.