Cyp1a1 geni m1 (t>c) ve m2 (a>g) polimorfizminin prostat kanserindeolası rolünün araştırılması
Cyp1a1 gene in prostate cancer of m1(t>c) and m2 (a>g) polymophisminvestigation of the possible role
- Tez No: 806355
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Prostat kanseri, prostat bezindeki anormal hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünde ve kötü huylu tümörler oluşturduğunda gelişir. Prostat kanseri ile CYP450 sisteminin polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar gün geçtikçe ilgi görmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda CYP016 enzim ailesi ve alt gruplarındaki polimorfizmlerin meme kanseri, akciğer kanseri, ağız kanseri ve kolorektal kanser gibi kanser türleri ile anlamlı şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında CYP-450 enzimlerinden biri olan CYP1A1 geni ile ilişkili m1(T>C; rs4646903) ve m2 (A>G; rs1048943) polimorfizmlerinin prostat kanseri ve BPH ile olası ilişkisi araştırılmıştır. (Benign Prostatik Hiperplazi) hastaları kontrol grubu olarak kullanılmış ve sağlıklı kontrol grubunun verileri ile bölgemizde CYP1A1 polimorfizmlerinin alel sıklığının belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerine uyan, MEÜ Hastanesi Üroloji polikliniğine başvuran prostat kanseri tanısı almış 60 hasta, Benign prostat Hiperplazisi tanısı almış 40 hasta ve 30 sağlıklı birey dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarından EDTA'lı hemogram tüplerine 2 ml kan örnekleri alındı ve DNA izolasyonu, DNA izolasyon kiti kullanılarak ( Roche Diagnostics, GmbHMannheim Almanya) yapıldı.Elde edilen DNA örneklerinde CYP1A1 rs4646903 ve rs1048943 polimorfizm analizi, RT-PCR cihazı kullanılarak (Roche Diagnostics LightCycler 480, GmbHMannheim, Almanya) gerçekleştirildi. İstatistiksel analizler Statistica v.13.3.0 ve MedCalc v.11.5.0.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer develops when abnormal cells in the prostate gland grow uncontrollably and form malignant tumors. Studies examining the relationship between prostate cancer and polymorphisms of the CYP450 system are getting more and more attention. Studies conducted to date have found that polymorphisms in the CYP016 enzyme family and subgroups are significantly associated with cancer types such as breast cancer, lung cancer, oral cancer and colorectal cancer. In the light of this information, the possible relationship of m1(T>C; rs4646903) and m2 (A>G; rs1048943) polymorphisms associated with the CYP1A1 gene, one of the CYP-450 enzymes, with prostate cancer and BPH was investigated. (Benign Prostatic Hyperplasia) patients were used as the control group and it was aimed to determine the allele frequency of CYP1A1 polymorphisms in our region with the data of the healthy control group. The study included 60 patients diagnosed with prostate cancer, 40 patients diagnosed with Benign Prostatic Hyperplasia, and 30 healthy individuals who applied to the Urology outpatient clinic of MEU Hospital, who met the inclusion criteria. 2 ml blood samples were taken from the patient and control groups into hemogram tubes with EDTA and DNA isolation was performed using a DNA isolation kit (Roche Diagnostics, GmbHMannheim Germany). LightCycler 480, GmbHMannheim, Germany) was performed. Statistical analyzes Statistica v.13.3.0 and MedCalc v.11.5.0.