Cyp1a1 geni t3801c polimorfizminin meme kanseri riski üzerineolan etkisinin saptanması
The effect of t3801c polymorphism of cyp1a1 gene on the breast cancer risk
- Tez No: 494609
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER HAYDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre (WHO), KANSER hücrelerin kontrol dışı aşırı çoğalarak bir kitle oluşturması, komşu yapıları tutması (invazyon) ve vücudun diğer bölgelerine sıçraması (metastaz) ile yayılan bir hastalık gurubudur. Kanser dünyada kalp hastalıklarından sonra gelen ikinci ölüm nedeni olup giderek görülme sıklığının artması nedeniyle yakın bir gelecekte birinci ölüm nedeni olması beklenmektedir. Meme kanseri tüm dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser tipidir. Hormonlar, genetik yatkınlık, tütün, alkol, radyasyon, aşırı kilo veya aşırı zayıf olmak, çevresel kirleticiler, meme kanseri nedenleri arasındadır. Sitokrom P450 1A1 (CYP1A1), ekstrahepatik (karaciğer dışı) bir enzim olup ve endojen substratlar ve ilaçların metabolize edilmesinin yanı sıra bazı toksinler ve çevresel kirleticilerin aktivasyonundan sorumludur. Sitokrom P450 1A1 (CYP1A1), ksenobiyotiklerin faz 1 metabolizmasında anahtar role sahip olan bir enzimdir. Bu enzim aril hidrokarbon hidroksilaz aktivitesine sahiptir. Fonksiyonel olarak aromatik hidrokarbonların (PAH) metabolizmasından sorumludur. CYP1A1 geni polimorfizmlerinin birçok farklı kanserde risk yönünden ilişkisi irdelenmiş olsa da meme kanseri ile ilgili çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Epidemiyolojik çalışmalar CYP1A1 polimorfizmleri ve meme kanseri riski arasında ilişki olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma kapsamında ise Türk popülasyonun'da CYP1A1 T3801C polimorfizminin meme kanseri riski ile olan olası ilişkili araştırılmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı ise CYP1A1 geni T3801C polimorfizminin meme kanseri hastalarında menopoz durumu, lenf nodu metastazı, uzak metastaz, reseptör durumu, ışın tedavisi ve kemoterapı alımı, ailesel yatkınlık gibi parametreler için olası bir belirteç olduğunu saptamaktır. Bu çalışmada, meme kanseri tanısı almış 100 hasta ve meme kanseri tanısı almamış 100 sağlıklı bireyden alınan periferik kan örneği kullanılmıştır. CYP1A1 geni T3801C polimorfizmi periferik kandan izole edilen genomik DNA materyalinde RFLP methodu ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to World Health Organization (WHO), cancer is a group of diseases resulting from the overgrowth of cells with the potential for invasion or metastasis into other parts of the body. Cancer is the second leading cause of death after heart disease in the world. It is known that there are several causes of cancer including the exposure to chemicals or physical agents involving environmental pollutants, radiation, tobacco, overweight or underweight, and some sex hormones. Cytochrome P450-1A1 (CYP1A1) is an extrahepatic phase I metabolizing enzyme. Expression of CYP1A1 is suppressed under physiologic conditions but substrates via the aryl hydrocarbon receptor (AhR) can be induced CYP1A1 activation. Recent studies have shown that the majority of breast cancer tumors constitutively express CYP1A1. CYP1A1 gene polymorphisms have been analyzed in relation to risk of many different cancers, though there are not many studies related to breast cancer. Epidemiological studies suggest a possible relationship between CYP1A1 polymorphisms and breast cancer risk. This study aims to show breast cancer risk associated with of CYP1A1 T3801C polymorphism in the Turkish population. Another aim of the current study is to define the relationship between CYP1A1 T3801C polymorphism and prognostic features of breast cancer such as menopausal status, lymph node metastasis, distant metastasis, receptor status, radiotherapy and chemotherapy intake. In this study, peripheral blood samples of 100 patients who were diagnosed with breast cancer and 100 healthy individuals were subject to this study. CYP1A1 T3801C polymorphism was detected by using RFLP method.