Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlük'ünde bulunan ilkokul ve ortaokul matematiğiyle ilgili geometrik tanımların değerlendirilmesi
Assessment of geometric definitions related to primary and middle school mathematics in the Turkish Dictionary of the Turkish Language Association
- Tez No: 889025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, güncel Türk Dil Kurumu (TDK) Türkçe Sözlük'ünde (12. baskı) bulunan ilkokul ve ortaokul matematiği ile ilgili geometrik şekil ve cisimlerin tanımlarının ne şekilde yapıldığının incelenmesi amaçlanmıştır. Belirtilen amaç doğrultusunda durum çalışması deseni kullanılarak sözlükte bulunan 85 tanım incelenmiştir. Elde edilen veriler doküman analizi tekniği kullanılarak betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre sözlükte doğru, yanlış ve düzeltme gerekli olan tanımların bulunduğu gözlenmiştir. Tanımların anlaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla sunulduğu düşünülen örnek cümle veya ifadelerin incelenmesi sonucunda ise kavramı yansıtmayan ifadelerin de tercih edildiği belirlenmiştir. Ayrıca 2 kavramın matematiksel tanımının verilmediği ve 29 kavramında sözlükte tanımının bulunmadığı sonucu ile karşılaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda TDK Türkçe Sözlük'ünde bulunan yanlış ve düzeltme gerekli olan tanımlarda hata ve eksikliklerin çoğunlukla matematik alanına özgü durumlara dikkat edilmemesi sebebiyle olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonucunda araştırma bulgularına dayalı olarak sözlük yazarlarına ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine how the definitions of geometric shapes and objects related to primary and secondary school mathematics in the current Turkish Language Association (TDK) Turkish Dictionary (12th edition) are made. In line with the stated purpose, 85 definitions in the dictionary were examined using the case study design. The obtained data were analyzed descriptively using the document analysis technique. According to the findings of the study, it was observed that there were correct, incorrect and correction-required definitions in the dictionary. As a result of the examination of sample sentences or expressions thought to be presented to facilitate the understanding of the definitions, it was determined that expressions that did not reflect the concept were also preferred. In addition, it was encountered that the mathematical definition of 2 concepts was not given and that there was no definition in the dictionary for 29 geometric concepts. In line with the results obtained, it was seen that the errors and deficiencies in the incorrect and correction-required definitions in the TDK Turkish Dictionary were mostly due to not paying attention to situations specific to the field of mathematics. As a result of the study, suggestions were presented for dictionary writers and researchers based on the research findings.