Ordu ili Fatsa ilçesi Oluklu Mahallesi halk inanışları
Folk beliefs of Oluklu Neighbourhood of Fatsa district of Ordu province
  1. Tez No: 889028
  2. Yazar: ELİF DİNLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETKİN KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Din, hayatı kuşatan, belirli kural, emir ve yasakları bulunan, sınırları bazen esnek bazen sert bir şekilde çizilmiş öğretiler bütününe denilmektedir. Halk inançları bu öğretilerin bireysel ve toplumsal hayata taşınan yönünü ifade etmektedir. Bunlar, gelenek içerisinde inanan bireyler sayısınca faklı şekillerde bulunmaktadır. Dinin anlaşılma ve yaşanma şekilleri olan halk inanışlarının bazıları geçmişte yaşandığı haline benzer şekilde bozulmadan, bazıları ise çeşitli etkenlerle yeni bir şekle dönüşerek günümüze ulaşmıştır. Ordu yöresine geçmişte yerleşen Türkler önceki milletlerin kültürel ve dinî miraslarıyla Geleneksel Türk Dini ve kültürüne özgü birtakım inanış ve uygulamaları İslam'ın içinde günümüze taşımışlardır. Çalışmayla, halk inanış ve uygulamalarının Oluklu Mahallesi'ndeki yaşanma şekillerinin tespiti amaçlanmıştır. Kültürün manevi bir unsuru ve dinin algılanış biçimi olan halk inanışlarının kayıt altına alınması birçok sözlü kültür varlığını korumak demektir. Günümüzde baskın yabancı kültürlerin etkisiyle kaybolmaya yüz tutmuş bazı gelenek ve görenekler gibi çoğu halk inanışının uygulanması da terk edilmiştir. Bu nedenle, çoğu halk inanışı gelecek nesillere aktarılamama ve kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu çalışmada mahallede yaşamakta olan halk inanışlarının aynı âkıbete uğramasına mani olmak için kayıt altına alınıp sonraki nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Araştırmayla mahallede yaşanan halk inanış ve uygulamalarındaki geleneksel Türk inanışlarının ve İslam'ın izleri ortaya konulacaktır. Mahalledeki geçiş dönemleriyle ilgili halk inanış ve uygulamalarını tespit etmenin Dinler Tarihi alanına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Religion is a set of teachings that encompasses life, has certain rules, orders and prohibitions, and whose boundaries are sometimes flexible and sometimes rigidly drawn. Folk beliefs express the aspect of these teachings carried to individual and social life. These are found in different ways by the number of believing individuals in the tradition. Some of the folk beliefs, which are the ways of understanding and experiencing religion, have survived to the present day, some of them intact as they were experienced in the past, while others have been transformed into a new form by various factors. The Turks who settled in the Ordu region in the past have carried some beliefs and practices specific to Traditional Turkish Religion and culture with the cultural and religious heritage of previous nations to the present day within Islam. The aim of the study is to determine the ways of living folk beliefs and practices in Oluklu Neighbourhood. Recording folk beliefs, which is a spiritual element of culture and the way religion is perceived, means protecting many oral culture assets. Today, the practice of most folk beliefs has been abandoned, as have some traditions and customs that are about to disappear under the influence of dominant foreign cultures. For this reason, many folk beliefs are in danger of being lost and not being passed on to future generations. In this study, it is aimed to record and transfer the folk beliefs living in the neighbourhood to the next generations to prevent the same fate. The study will reveal the traces of traditional Turkish beliefs and Islam in the folk beliefs and practices in the neighbourhood. It is thought that determining the folk beliefs and practices related to the transition periods in the neighbourhood will contribute to the field of History of Religions.