Ordu ili Fatsa ilçesi tığ oyaları ve oyalarla yeni tasarımlar
Crochet laces and new designs of ordu province Fatsa
  1. Tez No: 568213
  2. Yazar: GÜLDEN TULKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SERPİL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ordu ili Fatsa ilçesinde yapılmakta olan tığ oyalı ürünlerini inceleyerek teknik, renk motif ve kullanım yerlerini belirleyerek yeni tasarımlar ile ürünler hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda tığ oyalarının yapımında kullanılan araç- gereç özellikleri, teknikleri, kullanım alanları, renk, motif ve kompozisyon özellikleri, yapan bireylerin özellikleri, geçmiş ve günümüz arasındaki farkları incelenmiş ve yeni tasarımlar yapılmıştır. Yörede ulaşılan 100 adet ürün incelenmiş olup 40 adet ürün örneklem olarak seçilmiştir. Seçilen ürünlerin fotoğraflarıyla birlikte bilgi formları düzenlenmiştir. Araştırmanın alt amaçlarına ait verileri toplamak için soruluk 26 anket hazırlanmış, hazırlanan anket örneklem olarak seçilen 25 kişiye uygulanmıştır. Tığ oyalarına ait elde edilen verilerin frekansları ve yüzde dağılım çizelgeleri yapılarak yorumlanmıştır. Ayrıca örneklem olarak seçilen ürünlerin bazı özelliklerinin bilgi formlarından yararlanılarak verileri alınıp frekansları ve yüzde dağılım tabloları düzenlenmiştir. Ordu ili Fatsa ilçesinde tığ oyalarının çember (yemeni) olarak kullanıldığı görülmüştür. İplik olarak naylon ipliğin tercih edildiği görülmektedir. Yöredeki tığ oyalarında en çok zincir ve örümcek tekniğinin beyaz ve yeşil rengin bitkisel bezemenin tercih edildiği tespit edilmiştir. Ayrıca yörede kullanılan oyalarda genellikle doğadan ve eşyadan esinlenerek yapılan motiflerin kullanıldığı bunların bir kısmının isimlerinin karanfil, küpeli vb. olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre tığ oyalarının geliştirilmesi ve farklı alanlarda kullanımının arttırılmasına yönelik önerilerde bulunularak yeni tasarımlar ve uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare the products with new designs by determining the technical, color motifs and usage places by examining the crocheted products in the town of Fatsa in Ordu province. For this purpose, the equipment properties, techniques, areas of use, color, motif and composition properties, characteristics of individuals, the differences between past and present, and new designs were made. 100 products were examined in the region and 40 products were selected as samples. Information forms with photos of selected products are arranged. In order to collect data related to the sub-objectives of the study, 26 questionnaires were prepared and the surveyed questionnaire was applied to 25 people selected as sample. The frequencies and percentage distribution tables of the data obtained from crochet flocks were interpreted. In addition, some of the properties of the selected products are taken from the information forms and their frequencies and percentage distribution tables are arranged. In Fatsa district of Ordu province, it is seen that crochet stalks are used as hoop (yemeni). It is seen that nylon yarn is preferred as a yarn. It has been determined that the white and green color of herbal decoration is the most preferred chain and spider technique in crochet trimmings in the region. In addition, carvings, earrings and so on. as a result of the research has been determined. According to these results, new designs and applications have been made by making suggestions for the development of croissants and increasing their use in different fields.