Beşinci sınıf öğrencilerinin 'madencilik' konulu kavram karikatürlerinin argümantasyona dayalı uygulamalarında informal muhakemeleri ve argümanları: Soma ilçesi örneği
Fifth grade students' informal reasoning and arguments in argumentation-based applications of concept caricatures on 'mining': The case of Soma district
- Tez No: 889031
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sosyobilimsel konular (SBK), çevre sorunları, genetikle ilgili çalışmalar ve hayvan hakları gibi genellikle sosyal, politik, etik ve ekonomik kaygılarla ilişkilen-dirilen gerçek dünyadaki bilim sorunlarını temsil eder. SBK'nin argümantasyon yoluyla fen sınıflarına taşınmasıyla öğrencilerin muhakeme yapma ve karar verme becerilerinin gelişmesine önemli bir katkı sağlanacağı düşünülmektedir. SBK evrensel olabildiği gibi yerel bağlamlar çerçevesinde değerlendirilip çözüme ulaştırılması gereken bir problem olarak da karşımıza çıkabilir. Bu araştırmayı değerli kılan unsurlardan biri Soma ilçesinin önemli bir geçim kaynağı olan madencilikle ilgili aynı bölgede yaşayan öğrencilerin sınıfta uygulanan argümantasyona dahil olup konu hakkındaki tartışmalara katılmaları, muhakeme yapmaları ve kararlar vermeleridir. Bu çalışmanın amacı, madencilik ile ilgili kavram karikatürlerinin argümantasyona dayalı uygulamalarının beşinci sınıf öğrencilerinin informal mu-hakemelerini ve argüman seviyelerini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Çalışma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Manisa İli Soma ilçesinde bir devlet okuluna ait beşinci sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Fenomenoloji araştırma deseninin be-nimsendiği çalışmada, veri toplama aracı olarak iki aşamadan oluşan bir mülakat formu kullanılmıştır. Mülakat formunda madencilik konusunda hazırlanan senaryo ve bu senaryoya yönelik sorulan açık uçlu sorular yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler betimsel analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin fen derslerinde informal muhakeme modlarını ve argüman seviyelerini geliştirmek için madencilik konusu ile ilgili kavram karikatürlerinin argümantasyon uygulamaları tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonunda öğrencilerin informal muhakeme modlarında ve argüman seviyelerinde artış olduğu belirlenmiştir. Bu durum argümantasyon etkinliklerinin öğrencilerde farklı bakış açısı geliştirdiğini ve öğrencilerin argüman seviyelerinin gelişiminde olumlu katkı sağladığını gösterebilir. Öğrencilerin SBK bilgilerini, farkındalıklarını, muhakeme modlarını ve argüman seviyelerini artırmak için farklı konularda argümantasyon uygulamaları yapılması ve öğretmenlere bu süreçte ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazandırılması için hizmet içi eğitimler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Socioscientific issues (SSI) represent real-world science problems that are often associated with social, political, ethical and economic concerns, such as environmental issues, genetic studies and animal rights. Bringing socioscientific issues into science classrooms through argumentation is thought to make a significant contribution to the development of students' reasoning and decision making skills. SSIs can be universal or they can be a problem that needs to be evaluated and sol-ved within the framework of local contexts. One of the elements that makes this research valuable is that students living in the same region about mining, which is an important source of livelihood in Soma district, participated in the argumentation applied in the classroom, participated in discussions on the subject, reasoned and made decisions. The aim of this study is to investigate how argumentation-based applications of concept cartoons about mining affect fifth grade students' informal reasoning and argument levels. The study was conducted with fifth grade students in a public school in Soma district of Manisa province in the 2023-2024 academic year. In the study in which phenomenology research design was adopted, an interview form consisting of two stages was used as a data collection tool. The interview form included a scenario about mining and open-ended questions about this scenario.The data obtained in the study were analyzed using descriptive analysis. In order to improve students' informal reasoning modes and argument levels in science lessons, argumentation applications of concept cartoons related to the mining topic were designed and implemented. At the end of the application, it was determined that students' informal reasoning modes and argument levels increased. This may indicate that argumentation activities develop different perspectives in students and contribute positively to the development of students' argument levels. In order to increase students' socioscientific knowledge, awareness, reasoning modes and argument levels, it is recommended to conduct argumentation practices in different subjects and to provide inservice trainings for teachers to gain the knowled-ge and skills they need in this process.