Gürültüye bağlı işitme kayıplı olguların odyolojik bulguları ve psiko-sosyal yönden karşılaştırılması
Comparison audiological findings in cases with noise induced hearing loss
  1. Tez No: 88904
  2. Yazar: MEMDUHA DEVREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ADALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gürültüye bağlı işitme kaybının psikolojik ve sosyal açıdan da olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Gürültüye bağlı işitme kayıplı kişilerde, odyolojik bulguları, psikososyal dezavantajları ve psikiyatrik semptom dağılımlarını araştırmak amacıyla planladığımız çalışmamızda gürültülü bir iş yerinde çalışan ve gürültüye bağlı işitme kaybı gelişmiş olan 37, konuşma frekansları normal sadece 4000 Hz çentiği olan 45 ve işitmesi normal olan 27 kişi ile koklear tip işitme kaybı olan 30, işitmesi normal olan 40 kişinin odyolojik değerlendirmeleri yapıldıktan sonra karşılıklı görüşme ile gürültü, gürültüye bağlı işitme kaybının algılanması, işitme kaybından dolayı evde, işte ve diğer sosyal çevrelerinde yaşadıkları olumsuzluklar ve bu olumsuzluklarla başa çıkma stratejilerini belirlemeye çalışan bir anket formu araştırmacı tarafından doldurulmuştur ve her katılımcı SCL-90-R (Ruhsal Belirti Tarama Listesi)'ni kendileri yanıtlamışlardır. Sonuç olarak devamlı gürültüde çalışan ve kendisinden işitme kaybı algılayan işçiler ve koklear tip işitme kayıplı kişilerin SCL-90-R puanları ve SCL-90-R'nin bütün ait gruplarından aldıkları puanlar, gürültüde çalışan ancak kendisini işitme kayıplı algılamayan işçilerden ve normal işitmeli gruptan anlamlı olarak daha yüksektir. Ayrıca tinnitus yakınması olan işçilerde tinnitus şiddeti arttıkça SCL-90-R puanları da artmaktadır. Çalışmamızda gürültülü ortamda çalışan grupların tümünde işitsel yorgunluğun çok yoğun olarak yaşandığı da tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı Gürültü Psiko-Sosyal Dezavantajlar 74
Özet (Çeviri)
It is known that noise induced hearing impairment has psychological and social negative effects. This study was planned to investigate audologic findings, psychological disadvantages and psychiatric symptoms in people with noise induced hearing loss. In our study, firstly, following groups were evaluated with audiological assesments : 37 workers who work in a noisy workplace and have noise induced hearing loss. 45 worker whose speaking frequnces are normal and only have 4000 Hz notch. 27 workers who work in noise and whose hearings are normal. 30 people who don't work in noisy environment and have cocklear hearing loss. 40 people who don't work in noise and whose hearings are normal Then, we had an interview with all cases and we applied a questionnaire form to them including noise and perception of noise induced hearing loss, negative effects of hearing loss in houses, workplaces and other social environments and coping strategies with these negative effects. In addition, all cases answered SCL- 90-R (Symptom check of rewised) by themselves. Consequently, scores of SCL-90-R and all subgroups of it were higher in workers who have been working in noisy workplaces continually and who have cochlear hearing loss than the others who have been working in noisy industry but don't perceive themselves as a hearing impairment person and group with normal hearing. In addition, among the tinnitus patients, on increasing the intenisity of tinnitus, their SCL-90-R rates significantly increase, too. Besides, it is found that all groups of workers who have been working in a noisy industry experience auditory fatigue intensively. Key words : Noise-induced hearing loss. Noise Psychosocial disadvantages 75