Lomber Spondiloz'lu hastaların tedavisinde biofeedback ve bel egzersizlerinin etkinliğinin araştırılması
Assessing the effect of biofeedback and low back exercises in patients with lomber spondilosis
- Tez No: 88905
- Danışmanlar: PROF. DR. SİRANUŞ KOKİNO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, lomber spondiloza bağlı kronik bel ağrılı hastalarda biofeedback eğitimi, egzersiz eğitimi ve iki tedavinin beraber uygulanmasının, ağrı, fleksibilite, kas kuvveti, endurans ve depresyon üzerine olan etkilerini araştırmaktı. Bu amaçla rastgele seçilen 60 kronik bel ağrılı hasta, 20' şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Hastalar 4 hafta boyunca haftada 5 gün tedaviye alındılar. Biofeedback grubuna galvanik deri direncini ölçen zentreiner adlı cihaz günlük 30 dakika süreyle uygulandı. Egzersiz grubuna, sırtüstü pozisyonda lumbal fleksiyon, yüzükoyun pozisyonda lumbal ekstansiyon, değişik pozisyonlarda gövde rotasyon hareketleri, ayakta ve oturmada hamstringleri germe, kalça fleksörlerini germe, üst ve alt abdominalleri ve üst erektör spiralleri kuvvetlendirme gluteus maksimus ve mediusu kuvvetlendirme egzersizleri verildi. Bu hareketlerin her biri 10'ar tekrarla ağrı sının içinde yapıldı. Çalışma kapsamındaki parametreler, tüm hastalarda tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildi. Ağrı, görsel ağrı skalası ve algometri cihazı ile; Fleksibilite, modifiye Schober endeksi, lumbal ekstansiyon endeksi, sağa ve sola lateral fleksiyon endeksi, el parmak ucu zemin mesafesi endeksi ile; Kas kuvveti, manuel kas testi ile; Depresyon, beck depresyon skalası ile ölçüldü. Sonuçların anlamlılığı istatistiksel olarak değerlendirildi. Bu değerlendirme sonuçlarına göre 4 haftalık tedavi programı ile her üç grupta ağrı azalması, fleksibilitede artış ve depresyonda azalma elde edilmiştir. Ancak tedavi çeşitlerinin birbirlerine üstünlükleri de bulunmuştur: Kas kuvveti, enduransta egzersiz grubu ve egzersiz + biofeedback grubundaki sonuçlar anlamlıydı, biofeedback grubunun sonuçlan bu iki durum için etkili değildir. Egzersiz ve egzersiz + biofeedback grublannm depresyon ve fleksibilite değerlerindeki gelişmeleri istatistiksel olarak daha anlamlıydı. Ağnda azalma egzersiz + biofeedback grubunda daha anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to assess the effects of biofeedback and exercise and both on pain, flexibility, muscle strength, endurance and depression in patients with chronic pain due to lumber spondilosis. 60 randomly selected patients with chronic low back pain were included for the study and they were divided into three equal groups of 20 patients. Patients were treated for 5 days a week for 4 weeks. In biofeedback group, a device so called zentreiner, which measures the skin galvanic resistance were applied for 30 minutes. In exercise group varius types of exercises such as lumbar flexion exercises in supine position, lumbar extension exercises in prone position, trunk rotation exercises in various positions, hamstring stretching exercises in sitting and standing positions hip flexors strecthing exercises, strengthening exercises of inferior and superior abdominal muscles, superior erector spinal muscles, gluteus maximus and medius were performed by the patients. Each of the exercise type was repeated ten times in pain limits. The included parameters were evaluated before and after treatment. Pain was evaluated by visual analog scala and algometry device. Flexibility was evaluated by modified schober index, lumbar extansion index, right and left lateral flexion index and finger-floor distance index. Muscle strength was assessed using manuel muscle strength test and depression by Beck depression scala. Afterwards results were evaluated statistically. According to the statistic evaluations, pain reduction, increase in flexibility and improvement in depression were observed in all three groups, after 4 weeks therapy period. Moreover some therapy forms were found out to be superior than others: The patients in exercise and exercise + biofeedback groups showed significant improvement in muscle strength and endurance, biofeedback was not effective for both parameters. The significant improvements in flexibility and depression were more prominent in exercise and exercise + biofeedback groups than other group. Improvement in pain was more prominent in exercise + biofeedback group. TC YÜKSEKÖ?RETİM KUEÖLÜ BQKUUMTASY01 MEEK*