Cross modal effect of music on sweetness and saltiness perception
Müziğin çarpraz model etkisinin tatlılık ve tuzluluk algısı üzerine etkisi
- Tez No: 889043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARIA GERALDINE VELDHUIZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günlük aktivitelerimizde çeşitli duyusal modaliteler kullanırız. Tat algısı bunların arasında çok modaliteli deneyimlerden biridir. Yemeği görür, koklar, hisseder, tadına bakar ve hatta duyarız. Uzun yıllar boyunca tat algısı gördüğümüz şeyin etkisine odaklanmıştır. Ancak son on yıllarda bu odak sesin etkisine doğru kaymaya başladı. Ses, tat algısını birçok şekilde etkileyebilir. Yüksek ses tat algısını bozabilir veya bazı durumlarda yükseltilebilir. Bu etkiler, sesin algı üzerindeki çapraz modal etkisinin örnekleridir. Bu çalışmada, müziğin tat algısı üzerindeki etkisine odaklanılmıştır. Bu tez çalışmasının temel amacı,“tatlı müzik”ve“tuzlu müziğin”tat çözeltilerinin tatlılık ve tuzluluk algısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya Mersin Üniversitesi'nden toplam 28 katılımcı ile yapılmıştır. Çalışmada, katılımcılardan 6 müzik parçasının tat niteliklerini (tatlı, tuzlu, ekşi ve acı) derecelendirmeleri istendi. Her katılımcı için derecelendirmelerine göre en tatlı ve en tuzlu müzik parçaları seçildi ve ikinci seanslarda ses uyaranı olarak verildi. İkinci seansta, katılımcılardan tat çözeltilerini (sakaroz ve NaCl) üç müzik koşulunda (tatlı müzik, tuzlu müzik ve sessiz) derecelendirmeleri istendi. Tatlı müziğin tatlılık algısı üzerinde veya tuzlu müziğin tuzluluk algısı üzerinde etkisi gözlemlenmemiştir. Ancak beklenmedik bir şekilde, tatlı müziğin NaCl çözeltilerinde algılanan ekşiliği artırdığı gözlemlenmiştir. Bu gözlemler, tat-kalite ilişkilerinin müzik ve tat arasında basitçe çapraz modal etkileri yönlendirmediğini, akustik ve kompozisyon özellikleri, gıda karmaşıklığı, ruh hali ve duygusal uyumun gelecekteki çalışmalarda dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We use various sensory modalities in our daily activities. We see, smell, feel, taste and even hear the food. For many years, research on multimodal influences on taste perception focused more heavily on the influence of what we see. However, for the last decades there is also interest in the influence of sound. Sound can affect taste perception in many ways. For example, loud noise suppresses most taste qualities, but not umami\In this thesis study, we focused on the effect of music on taste perception. The main aim of this thesis study is to investigate the effect of“sweet music”and“salty music”on the sweetness and saltiness perception of taste solutions. A total of 28 participants from Mersin University took part in this study. In the study, participants were asked to rate the taste qualities (sweet, salty, sour, and bitter) of 6 music pieces. The sweetest and the saltiest music pieces were chosen for each participant based on their ratings and given as sound stimuli in their second sessions. In the second session, participants were asked to rate taste solutions (sucrose and NaCl) in three music conditions (sweet music, salty music, and silent). We did not observe an influence of sweet music on sweetness perception or an influence of salty music on saltiness perception. However, unexpectedly, we observed that sweet music increased perceived sourness in NaCl solutions. These observations suggest that taste-quality associations do not simply drive cross modal influences between music and taste, and that acoustic and composition properties, food complexity, mood, and affective congruency should be considered in future studies.