Uncovering the perceived teaching competencies of pre-service EFL teachers
Hizmet öncesi İngilizce öğretmen adaylarının öğretim yeterlilik algılarının araştırılması
  1. Tez No: 889046
  2. Yazar: GİZEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Öğretmenler, iletişim becerilerinin kolaylaştırıcıları olarak dil eğitiminde çok önemli bir rol oynamaktadır; bu nedenle, öğretim yeterlilikleri öğrencilerin başarısıyla doğrudan ilişkilidir. Literatürde öğretmenlik yeterlilikleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Ancak, bu çalışmaların büyük bir kısmı aday ve deneyimli öğretmenlerin ya da hizmet içi ve hizmet öncesi öğretmenlerin öğretim yeterliliklerindeki farklılıkları ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Buna ek olarak, öğretmen yeterlilikleri üzerine yapılan son çalışmaların tarihleri incelendiğinde, çok güncel olmadıkları görülmektedir; bu da üniversitelerin COVID-19 salgınının ardından çevrimiçi eğitime geçmesine ragmen, İngilizce öğretmen adaylarının yeterlilik algılarının yakın geçmişte araştırılmadığı anlamına gelmektedir. Literatürdeki boşluklar, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin öğretim yeterlilik algılarını saptamak ve bu yeterliliklerin çeşitli değişkenlerle ilgisi hakkında bilgi sağlamak; ve aday öğretmenlerin en fazla ve en az yetkin oldukları alanları belirlemek için bu çalışmaya zemin hazırlamıştır. Mevcut çalışma Hacettepe, Sinop, Gazi ve Ondokuz Mayıs Üniversitelerinde öğrenim gören 161 hizmet öncesi İngilizce öğretmen adayının katılımıyla karma yöntem araştırma tasarımı kullanılarak yürütülmüştür. Nicel veriler, demografik bilgiler ve İngilizce Öğretiminde Mesleki Yeterlilikler Ölçeği aracılığıyla toplanırken, nitel veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi İngiliz Dil Eğitimi bölümünde öğrenimine devam eden son sınıf öğrencileri arasından rastgele seçilen 15 öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Sonuçlar, İngilizce öğretmen adaylarının öğretim yeterlilik algılarının oldukça yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular ayrıca, hizmet öncesi İngilizce Öğretmenlerinin kendilerini en çok öğrenci ve sosyal beceri faktörleri konusunda, en az ise kişilik ve mesleki faktörler konusunda yeterli hissettiğini göstermiştir. Ayrıca, üniversite, yaş, mezun olunan lise türü ve genel not ortalaması değişkenleri açısından hizmet öncesi İngilizce öğretmen adaylarının yeterlilik algılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
Teachers play a crucial role in language education as facilitators of communication; thus, their teaching competencies are directly related to students' achievement. The literature has extensively examined teaching competencies. Yet, bulk of these studies have been conducted to reveal the differences in teaching competencies of novice and experienced teachers or in-service and pre-service teachers. Additionally, when the dates of recent studies on teacher competencies are examined, it is evident that they are not very up-to-date which means that despite universities transitioning to online education following the recent COVID-19 pandemic, the perceived competencies of pre-service ELT teachers have not been investigated. The absence of relevant existing literature compelled the present research. The study utilized a mixed methods research design, which included 161 pre-service ELT teachers studying at Hacettepe, Sinop, Gazi and Ondokuz Mayıs Universities and 15 randomly selected senior students studying at Ondokuz Mayıs University. Quantitative data were collected through demographic details and a 5-Point Likert type Professional Competencies in English Language Teaching Scale, designed by Hosseinnia et al. (2022) while qualitative data was gathered through semi-structured interviews, prepared by the researcher. The results revealed that the perceived teaching competencies of pre-service ELT teachers are reasonably high. The findings also showed that pre-service ELT teachers feel most competent at learner and interpersonal factors and least competent at personality and professional factors. Additionally, there are statistically significant differences in perceived competencies of pre-service ELT teachers in terms of university, age, type of high school and overall grade point average variables. The findings of the semi-structured interviews were found to be consistent with the findings of the quantitative data.