İşçilik giderlerinin üretim maliyetleri karşısındaki durumu ve etkisi
  1. Tez No: 8891
  2. Yazar: MİNE TUTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, konuya üç bölüm halinde bakılmış, birinci bölümde üretim maliyetleri ve üretim maliyetleri içerisine gi ren ve işçilere ödenen temel ücret ve temel ücret dışındaki işçiliklerin tanımı, hesaplanma biçimleri irdelenmiş ve bunla rın rnuhasebeleştirilmesinde izlenecek yollar belirtilmeye ça lışılmıştır. ikinci bölümde, her bir kalemin üretim maliyetlerine yük lenmesi irdelenerek bunların üretim maliyetleriyle ilişkilen- dirilmeleri incelenecektir. Böylece farklı yerlere yanlış yük lemelerin yapılmasının önlenmesi amacıyla uygun olan yollar belirtilecektir. Üçüncü bölümde ise Porsuk İşçileri Makine Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi'nde (PORÎŞ) işçilik giderleri, toplam maliyetler içerisinde işçilik giderlerinin aldığı paylar ve işçilik giderlerinin işletme kararlarının gerçekleşmesindeki önemine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, three main aspects aredealt with. In the first chapter, the definitions of production costs, fundamental pay that is paid to the workers -which is inc luded in production costs- and the definition of being workers excluding fundamental pay andtheir calculation forms have been examined and the procedures of their accountancy have been stated. In the second chapter, by examining the loading of eac. item on to production costs, the relation to production cos- will be examined. Thus, with the purpose of preventing false loading to different places, suitable procedures will be ex lained. In the third chapter, however, workerexpenditures in Porsuk Workers Machine Industry and Trade Joint Stock Comp the shares belonging to workers expenditure in total costs and the importance of workers expenditure. in materialising management decisions will be examined.