Körfez ülkelerindeki işçi göçü: Ekonomik kalkınma ve küresel eşitsizlik
Worker migration in the Gulf countries: Economic development and global inequality
- Tez No: 889120
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÖKBÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç ve Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
20. yüzyılda Körfez İş birliği Konseyi (KİK) ülkeleri Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Umman'da petrolün keşfi, bu ülkeler için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Petrolün bulunmasıyla birlikte, ekonomik gelir kaynaklarının çoğu petrolün etrafında çeşitlenmiş ve buna binaen de ciddi bir ekonomik kalkınma yaşamışlardır. KİK ülkelerinin en önemli ortak özelliklerinden biri, yerli nüfusun az olmasıdır. Bundan dolayı da petrol ve diğer hizmet sektörlerinde oluşan emek talebini karşılayabilmek adına, özellikle nüfusun yoğun, işsizlik ve yoksulluk oranının yüksek olduğu Asya ülkelerinden ülkeye işçi göçleri başlamıştır. Bu başlangıç, zamanla diğer Arap ülkeleri ve farklı ülkelerden işçi göçlerine de ön ayak olmuştur. İşçiler, bu ülkelerin petrol sektöründeki emek talebini karşılamalarının yanı sıra zamanla diğer sektörlerdeki (inşaat işi, temizlik vb.) emek talebini karşılamaya başlamışlardır. Çalışmada, nüfusun çoğunluğunu oluşturan göçmen işçilerin, KİK ülkelerinin ekonomik kalkınmalarında kilit bir unsur olduğu, ancak işçilerin özellikle son yıllarda yaşadıkları hak ihlalleri ile küresel ölçekte ciddi bir eşitsizliğe maruz kaldıkları görülmüştür. Bu durumun iyileştirilmesi için KİK ülkelerinin yapmış olduğu çalışmaların ise yetersiz ve çözüm odaklı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, the discovery of oil in the Gulf Cooperation Council (GCC) countries Saudi Arabia, Qatar, Kuwait, the United Arab Emirates (UAE), Bahrain, and Oman marked a significant turning point for these nations. With the discovery of oil, the majority of economic revenue sources diversified around oil, leading to substantial economic development. One of the most notable common features of GCC countries is their small local population. Consequently, in order to meet the demand for labor in the oil and other service sectors, there has been a flow of migrant workers from Asian countries with high population density, unemployment, and poverty rates. This initial migration has also paved the way for labor migration from other Arab countries and various nations. Workers have not only met the demand for labor in the oil sector but have also increasingly fulfilled labor needs in other sectors, such as construction and cleaning. The study indicates that migrant workers, who constitute the majority of the population, are a key factor in the economic development of GCC countries. However, it has been observed that in recent years, these workers have faced significant human rights violations and global-scale inequalities. The efforts made by GCC countries to address this situation have been found to be inadequate and lacking in solution-oriented approaches.