Mining landscapes: Tracing the socio-spatial transformations in rural terrains – Ovacık, Türki̇ye
Madencilik peyzajları: Kırsal arazilerdeki sosyo-mekânsal dönüşümlerin izini sürmek – Ovacık, Türkiye
- Tez No: 889127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER, PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Madencilik faaliyetleri, insanoğlunun sürekli ve kapsamlı dönüşümler yoluyla peyzaj üzerinde kurduğu tahakkümdür. Atmosfer, yeraltı ve ikisi arasındaki çevreyi etkileyen madencilik, peyzaj üzerinde doğrudan sonuçlar üreten ve siyasi, ekonomik ve sosyal alanlardan kaynaklanan yeni ekolojiler ortaya çıkarır. Farklı ekolojiler ve işgallerle örülü madencilik peyzajı, açık ya da gizli olabilen çok sayıda katmanın oluşturduğu kalın bir zeminden meydana gelmektedir. Madencilik peyzajı, antropojenik müdahaleyi çarpıcı şekilde ortaya koyan madencilik yapıları ve altyapısı, kimyasallar ve atıkları içermesinin yanı sıra, devlet tarafından benimsenen ideolojiler, yürütülen politikalar ve mevzuatlar, peyzaja atfedilen öznel değerler ve insan toplulukları gibi gizli katmanlarla da etkileşim halindedir. Türkiye'nin Bakırçay Havzası'nda, verimli tarım arazileri ve meyve bahçeleriyle kırsal bir yerleşim yeri olan Ovacık Köyü, 1980'lerin sonunda ulusötesi bir altın madenciliği şirketinin gelişiyle, dramatik mekânsal ve sosyokültürel dönüşümler yaşamıştır. Maden peyzajının çok katmanlı kalın zeminini ele alan bu tez, Ovacık'ın kırsal arazisinin sosyo-mekânsal dönüşümünü, onu oluşturan açık ve gizli katmanları inceleyerek ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Ovacık'taki madencilik peyzajını meydana getiren tüm katmanların özünün kavranmasının ardından, peyzajın dönüşümünün çok boyutlu anlatısı haritalama yoluyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Mining activities are humankind's domination of landscape through persistent and extensive transformations. Affecting atmosphere, subsurface, and in-between environment, mining introduces novel ecologies arising from political, economic, and social realms, which have direct consequences on landscape. Mining landscape, woven by diverse ecologies and occupancies, forms a thick ground consisting of multiple layers, which can be either manifest or obscure. Besides encompassing mining structures and infrastructure, chemicals, and waste that boldly mark anthropogenic intervention, mining landscape is also engaged with obscure layers such as state-adopted ideologies, conducted policies and legislations, subjective values attributed to the landscape, and human occupancies. Ovacık village, a rural settlement in the Bakırçay basin of Türkiye with fertile agricultural lands and orchards, has experienced dramatic spatial and sociocultural transformations with the arrival of a transnational gold mining company in the late 1980s. By addressing the thick ground of the mining landscape, this thesis aims to unfold the socio-spatial transformation of Ovacık's rural terrain by examining both the manifest and obscure layers that engender it. In this study, after the comprehension of the case by digesting its manifest and obscure layers, the multidimensional narrative of the transformation of Ovacık's landscape is studied through mapping.