Madımak (Polygonum cognatum Meissn.) ekstraktı kullanılarak yeşil olarak sentezlenmiş gümüş nanopartiküllerin optimizasyonu ve bazı Phytophthora türlerine karşı antifungal aktivitesi
Optimization of green-synthesized silver nanoparticles by using Madımak (Polygonum cognatum Meissn.) extract and its antifungal activity against some Phytophthora species
  1. Tez No: 889153
  2. Yazar: YAREN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mevcut çalışmada, indirgeyici ajan olarak madımak (Polygonum cognatum Meissn.) bitki ekstraktları kullanılarak gümüş (Ag) nanopartiküller (NP'ler)'in mikrodalga destekli yeşil sentezi gerçekleştirilecektir. Gümüş nanopartiküllerin sentez sürecini etkileyen bağımsız değişkenleri optimize etmek için Yanıt Yüzeyi Metodolojisi (Response Surface Methodology, RSM) yöntemi kullanılacaktır. Optimum koşullarda sentez edilen AgNP'lerin seçilen spektral pik absorbans değerleri 200-700 nm dalga boyu aralığında çalışan UV-Vis spektrofotometre ile belirlendikten sonra, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) kullanılarak karakterize edilecektir. Sentez edilen AgNP'lerin antifungal aktiviteleri bazı Phytophthora (P. cactorum, P. capsici, P. cinnomami, P. citrophthora, P. palmivora ve P. nicotianae) türlerine karşı in vitro testler ile değerlendirilecektir. Böylece bu çalışma sonucunda sentetik fungisitlere alternatif olarak kullanılabilecek yeşil sentezlenmiş AgNP'ler ile Phytophthora türlerine karşı daha etkin ve ekonomik bir mücadele yöntemi geliştirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study used Madımak (Polygonum cognatum Meissn.) plant extract as a reducing agent to create silver nanoparticles (AgNPs). The Box-Behnken Design of Response Surface Methodology was used to investigate the combined effect of four different synthesis variables in order to obtain the maximum amount of AgNPs produced. Optimal AgNP production was achieved within the investigated range when the AgNO3 concentration, plant extract/AgNO3 ratio, solution pH, and microwave power were 10 mM, 0.15, 9 and 800 watt, respectively. The UV–Vis, FT–IR, and SEM-EDX analysis were utilized to characterize the synthesized AgNPs. Additionally, it was revealed that the EC50 values of AgNPs synthesized for the remaining 6 Phytophthora species (P. cactorum, P. capsici, P. citrophthora, P. cinnamomi, P. nicotianae and P. palmivora), except P. citrophtora, whose EC50 value could not be determined in in vitro experiments, varied between 217.10 and 511.83 µg ml-1. On the other hand, MIC values for all fungi were above 400 µg ml-1. The results indicate that Madımak-AgNPs should be further investigated for use in the control of Phytophthora diseases.