Arabuluculukta gizlilik ilkesi
Confidentiality principle in mediation
  1. Tez No: 889158
  2. Yazar: HAYDAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ SERKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Arabuluculuk, bağımsız ve tarafsız arabulucular vasıtasıyla sistemli teknikler uygulanarak kişilerin bir araya geldiği, görüştüğü ve bu şekilde çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim sürecinin kurulmasını gerçekleştirilerek yürütülen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Her alternatif uyuşmazlık çözüm sürecinin kendine has yapısı ve ilkeleri olduğu gibi arabuluculuk yönteminin de devlet yargısından diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden farklı olarak kendine has bir yapısı ve ilkeleri bulunmaktadır. Arabuluculuk yönteminin işleyişi ve sürecin yönetilmesi alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri dâhilinde kendine özgü özelliklere sahiptir. Sürecin başarılı şekilde yürütülebilmesi için söz konusu bu ilkelerin doğru bir şekilde anlaşılması ve uygulanmasına bağlıdır. Arabuluculuk kurumuna hâkim olan temel ilkeler ise ; gönüllülük, gizlilik, eşitlik, arabulucunun tarafsız ve bağımsız olması ile taraf egemenliği ilkeleridir. Arabuluculuk yönteminin en önemli ilkelerinden biri de gizlilik ilkesidir. Tarafların gizlilik beklentileri doğrultusunda, arabuluculuk sürecinin gizli tutulması ve delillerin güvende olması gerekmektedir. Bu durumda gizlilik politikası; arabuluculuk aşamasının kamuya açık olmayan niteliğini, arabuluculuk sürecinde yer alan üçüncü kişiler ile taraflar arasındaki karşılıklı gizlilik yükümlülüklerini ayrıca arabuluculuk sürecinde açıklanan birtakım beyan ve bilgiyle süreç içerisinde ileri sürülen belgelere dayanılmayacağını, arabulucu kişisine tanık olarak başvurulmayacağını oluşturmaktadır. Arabuluculukta gizlilik ilkesi isimli çalışmamda, 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ekseninde gizlilik ilkesi detaylı olarak ele alınarak , uygulamada karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik yol gösterici olmak ve gizlilik ilkesinin uygulanabilirliğini artırmak suretiyle arabuluculuk kurumunun etkin kullanılması bu çalışma ile amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mediation is an alternative dispute resolution method carried out by applying systematic techniques through independent and impartial mediators, by establishing a communication process between people to come together, discuss, and thus produce their own solutions. Just as each alternative dispute resolution process has its own structure and principles, the mediation method also has its own structure and principles, unlike other alternative dispute resolution methods from the state judiciary. The operation of the mediation method and the management of the process have unique characteristics among alternative dispute resolution methods. In order for the process to be carried out successfully, it depends on the correct understanding and application of these principles. The basic principles that dominate the mediation institution are; The principles are voluntariness, confidentiality, equality, impartiality and independence of the mediator, and party sovereignty. One of the most important principles of the mediation method is the principle of confidentiality. In line with the confidentiality expectations of the parties, the mediation process must be kept confidential and the evidence must be secure. In this case, the privacy policy; The non-public nature of the mediation phase, the mutual confidentiality obligations between the third parties involved in the mediation process and the parties, as well as the fact that certain statements and information disclosed during the mediation process and documents put forward during the process will not be relied upon, and that the mediator will not be referred as a witness. In my study titled“confidentiality principle in mediation”, the confidentiality principle is discussed in detail in the context of the Law on Mediation in Civil Disputes No. 6325, and the effective use of the mediation institution is aimed by providing guidance for the solution of the problems encountered in practice and increasing the applicability of the confidentiality principle.