Takayasu arteritli hastalarda sarkopeni değerlendirilmesi
Evaluating sarcopenia in patients with Takayasu arteritis
  1. Tez No: 889157
  2. Yazar: ZEYNEP DİLARA SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALİBAZ ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Romatoloji, Geriatrics, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Takayasu Arteriti (TAK), aorta ve dallarını tutan, üst ekstremite arteriyel sisteminde tutulum yapan bir sistemik vaskülittir. Vasküler inflamasyon ve arteriyel iskemi bu arterlerden beslenen kas grubunda olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Amaç: Çalışmamızda TAK hastalarında iskemi ve inflamasyonun kas kitlesi ve kas fonksiyonları üzerine etki ve hasarının değerlendirilmesi, kas kitle ve fonksiyonunun hastalık aktivasyonu ve tedavi seçimi ile ilişkisinin ultrasonografi yöntemiyle ortaya konması amaçlanmıştır. Bununla birlikte TAK hastalarında sekonder sarkopeni prevalansı iki farklı yöntemle değerlendirilmiştir. Method: Çalışmamıza ACR 1990 kriterlerine göre TAK tanısı almış Marmara Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim dalı Romatoloji bilim dalı Vaskülit Kliniğinde takipli 103 TAK hastası ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özelliklere sahip 75 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir (1). Katılımcıların kas kuvveti handgrip ve sandalyeden kalkma testi ile, kas kitlesi biyoelektrik impedans analizi ve ultrasonografi olmak üzere iki farklı ölçüm yöntemi ile değerlendirilmiştir. TAK hastalarında hasar süresi, hastalık aktivasyonu ve tedavi seçimi ile kas kuvveti ve kas fonksiyonları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan TAK hastalarından %88,3'ü kadın, %11,7'si erkek olup ortanca yaş 43 olarak gözlenmiştir. Ultrasonografik STAR (ISarcoPRM) ile hasta grubundan 30 (%29,13) kişide, sağlıklı kontrol grubundan 9 (%12) kişide sarkopeni saptanmış olup istatiksel açıdan anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Takayasu Arteritis (TAK) is a systemic vasculitis characterized by inflammation of the aorta and its major branches, including the arterial system of the upper extremities. Vascular inflammation and arterial ischemia lead to negative impacts on the muscle groups supplied by these arteries. Objectives: In this study, we aimed to assess the impact of ischemia and inflammation on muscle mass and muscle function in patients with TAK and to examine the relationship between changes in these factors such as the duration of damage, disease activity, and treatment selection by using ultrasonography. Additionally, the prevalence of secondary sarcopenia in patients with TAK was evaluated using two distinct methods. Materials and Methods: In our study, we included 103 patients diagnosed with TAK according to the ACR 1990 criteria, who were under follow-up at the Vasculitis Clinic of the Department of Internal Medicine, Division of Rheumatology at Marmara University. We also included 75 healthy volunteers with comparable age and sex characteristics. The muscle strength of the participants was assessed using handgrip and chair-stand tests, while muscle mass was evaluated through two separate measurement methods: bioelectrical impedance analysis and ultrasonography. The association between disease activation and treatment choice with muscle strength and muscle function in patients with TAK was investigated. Results: Among the TAK patients who participated in the study, 88.3% were female, 11.7% were male, and the median age was 43 years. According to the right quadriceps STAR (ISarcoPRM), sarcopenia was observed in 30 (29.13%) of the patient group and 9 (12%) of the healthy control (HC) group, with the statistically significant difference.