Milletlerarası Özel Hukuk açısından arabuluculuk
Mediation in terms of International Private Law
- Tez No: 732302
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZDEMİR KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Uyuşmazlıkların çözümünde kullanılan en yaygın usul dava yolu olsa da, son yıllarda alternatif çözüm yöntemlerine de başvurular artmıştır. Arabuluculuk ise son yıllarda gerek milli gerekse milletlerarası alanda yaygınlaşmaya başlayan bir alternatif uyuşmazlık çözüm yoludur. Arabuluculuk tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebildiği uyuşmazlıklarda; sürece gönüllü olarak katıldıkları, gizlilik ilkesi dolayısıyla açıkça kendilerini ifade edebildikleri, sürecin kendi kontrollerinde olduğu ve uyuşmazlığın çözümünü kendilerinin yarattığı bir yöntem olması sebebiyle tercih edilmeye başlanmıştır. Ayrıca yargılama sürecine göre çok daha kısa sürede, daha az masrafla uyuşmazlıkların çözüme kavuşması ve dolayısıyla mahkeme yükünü de azaltması arabuluculuğun sağladığı faydalardandır. Arabuluculuk türleri için farklı sınıflandırmalar yapılmakla birlikte uygulamada en çok karşılaşılan arabuluculuk türleri kolaylaştırıcı ve değerlendirici arabuluculuktur. Arabuluculuk esasında iradi bir süreçtir. Bununla birlikte Türk hukuk sisteminde 2018 yılı itibariyle dava şartı olarak arabuluculuk uygulanmaya başlamıştır. Yani taraflar bazı uyuşmazlık konularına ilişkin dava açmadan önce arabuluculuğa başvuracak, başvurmadığı takdirde dava usulden reddedilecektir. Singapur Sözleşmesi milletlerarası ticari arabuluculuk neticesinde varılan sulh anlaşmalarının icra edilebilirliğini düzenler. Milletlerarası ticarette arabuluculuğun yaygınlaşmasını amaçlayan bu Sözleşme ile Sözleşme'ye taraf devletlerdeki gerçek veya tüzel kişiler yabancılık unsuru içeren uyuşmazlıklarında bir başka ülke hukukunun uygulanması riskiyle karşılaşmak yerine arabuluculuk yoluyla uyuşmazlıklarını çözebilecektir. Taraflar arasında yapılan sulh anlaşmasının icra edilebilir olmasıyla da arabuluculuk yönteminin tercih edilme ihtimali artacaktır. Singapur Sözleşmesi yabancı hakem kararlarının tanınması ve tenfizini düzenleyen New York Sözleşmesi'ni örnek alarak hazırlanmıştır. Türkiye Singapur Sözleşmesini imzalayan ülkelerden biri olup, TBMM tarafından da Sözleşme onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although litigation is the most common method used to resolve disputes, applications to alternative dispute resolution in recent years. On the other hand, mediation has become an alternative dispute resolution that has widespread both in nationally and internationally areas. The parties started to be preferred mediation in their disputes due to they could participate the mediation process in voluntarily, they could enunciate themselves by means of privacy policy, they could remote the process and could resolve the dispute with their own creative method. Additionally mediation is shorter and cheaper than trial and mediation reduces the burden of the courts. These are benefits of the mediation. Different classifications are made for types of mediation however the most common types of mediation are facilitative and evaluative in practice. Mediation is a voluntary process essentially. In Turkish legal system mediation cause of action started to be implemented as of 2018. In other words parties shall apply to mediation process on some disputes before open a case. If they do not apply to mediation process before, the case will be rejected. The Singapore Convention regulates the enforceability of settlement agreements that reached as a result of international commercial mediation. This Convention aims to promote mediation in international trade and the parties in the contracting states will be able to resolve their disputes through mediation instead of facing the risk of applying the law of another country in their disputes involving foreign elements. The possibility of preferring the mediation method will increase with enforceability of the settlement agrement that is signed between the parties. The Singapore Convention is modeled from the New York Convention that regulates recognation and enforcement of foreign arbitral awards. Turkey is one of the countries that signed the Singapore Convention and ratified the Convention with the harmonization law accepted by the Turkish Grand National Assembly.