İngilizce öğretmenlerinin dil öğretiminde dijital içeriklere ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The examination of English teachers' views on the use of digital content in language teaching
- Tez No: 908677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dijitalleşme günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olup eğitim ve öğretim sürecinin de vazgeçilmez bir unsuru olarak işlev görmektedir. Dil öğrenimi sürecinde teknolojinin entegrasyonu, özellikle İngilizce öğretimi alanında büyük bir dönüşüm yaratmıştır. Günümüzde dijital araçlar, dil öğrenimi pratiğini zenginleştiren önemli kaynaklar olarak kabul edilmektedir. Video, oyun, müzik gibi çeşitli dijital içeriklerin, öğrencilerin dil becerilerini geliştirme, motivasyonlarını artırma ve öğrenme süreçlerini daha etkileşimli hale getirme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak bu potansiyelin tam olarak gerçekleşebilmesi için, öğretmenlerin bu araçları nasıl kullandıkları, bu araçlara yönelik görüşleri ve bu araçların öğretim süreçlerine entegrasyonu gibi faktörlerin derinlemesine incelenmesi gerekmektedir. Bu görüşten hareketle bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin dil öğretiminde dijital içerikleri kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple çalışmada nicel araştırma desenlerinden betimsel tarama modeli kullanılmış olup 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 2. döneminde Diyarbakır merkez ilçelerinde yer alan ilkokul ve ortaokul düzeyinde görev yapan İngilizce öğretmenleri ile yürütülmüştür. Araştırma evrenini Diyabakır ili merkez ilçelerinde (Kayapınar, Sur, Yenişehir ve Bağlar) yer alan ilk ve ortaokullarda görev yapan 763 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Bu çalışmanın verileri ise evrenden basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen toplam 261 ingilizce öğretmeninden elde edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanması için araştırmacılar tarafından geliştirilen İngilizce Öğretmenleri için Dijital İçerik Anketi kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi için frekans ve yüzde gibi betimsel istatistik teknikleri ile ki-kare testi kullanılmıştır. Ayrıca açık uçlu sorulara ilişkin verilerin analizinde ise metinlerin standartlaştırılması ve karşılaştırılması gerektiği için tematik içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin dijital içerikleri dil öğretimi süreçlerinde etkili bulduklarını göstermektedir. Özellikle, dijital içeriklerin öğrencilerin dil becerilerinin gelişimine katkı sağladığı, öğrenme motivasyonunu artırdığı ve ders işleme sürecini zenginleştirdiği belirlenmiştir. Çalışma sonucumuza göre İngilizce öğretmenleri, dil öğretiminde dijital içeriklerin kullanımını desteklemekte ve bu tür materyallerin eğitimde daha etkin kullanılması gerektiğine vurgu yapmaktadırlar. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar, dijital içeriklerin derslere entegre edilmesinin, geleneksel yöntemlere kıyasla, öğretim süreçlerini daha etkileşimli ve dinamik hale getirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, bu materyallerin pedagojik amaçlarla daha stratejik ve yaygın bir şekilde kullanılmasının, dil öğretiminde sürdürülebilir bir başarı sağlayacağı vurgulanmıştır. Sonuç olarak, İngilizce öğretmenleri dijital içeriklerin kullanımının dil öğretiminde yaygınlaştırılması gerektiği görüşündedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization has become an integral part of daily life, functioning as an indispensable element of the educational process. The integration of technology into language learning, particularly in the field of English language teaching, has brought about a significant transformation. Today, digital tools are recognized as valuable resources that enrich language learning practices. Various types of digital content, such as videos, games, and music, are believed to have the potential to enhance students' language skills, increase their motivation, and make learning processes more interactive. However, for this potential to be fully realized, it is essential to conduct an in-depth examination of how teachers utilize these tools, their perspectives on these resources, and how these tools are integrated into teaching practices. Based on this premise, this study aims to explore English teachers' views on the use of digital content (videos, games, and songs) in language teaching. To achieve this aim, the study employed a descriptive survey model, one of the quantitative research designs, and was conducted in the second semester of the 2023-2024 academic year with English teachers working at primary and secondary schools in the central districts of Diyarbakır. The population of the study consists of 763 English teachers employed in primary and secondary schools located in the central districts of Diyarbakır (Kayapınar, Sur, Yenişehir, and Bağlar). The data for this study were collected from a total of 261 English teachers, selected using a simple random sampling method. The data collection tool used in this study was the Digital Content Questionnaire for English Teachers, developed by the researchers. Descriptive statistical techniques, such as frequency and percentage, as well as the chi-square test, were used to analyze the collected data. Additionally, thematic content analysis was employed to analyze data from open-ended questions, as the standardization and comparison of the texts were required. The findings of the study reveal that teachers consider digital content to be effective in language teaching processes. Specifically, it was determined that digital content contributes to the development of students' language skills, increases their motivation to learn, and enriches the lesson delivery process. According to the results, English teachers support the use of digital content in language teaching and emphasize the need for more effective use of such materials in education. The results of the study indicate that integrating digital content into lessons makes the teaching process more interactive and dynamic compared to traditional methods. Furthermore, it was emphasized that the strategic and widespread use of these materials for pedagogical purposes can lead to sustainable success in language teaching. In conclusion, English teachers agree that the use of digital content should be expanded in language teaching.