Az katlı çağdaş konutlarda malzeme kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the building material usage in low-rise contemporary houses
- Tez No: 889166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SEVGEN PERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Konut, insanoğlunun varoluşundan bu yana barınma ihtiyacının karşılandığı en önemli yapı türüdür. Tarih boyunca çeşitli etkenler ile değişime uğrayan konut, günümüzde de enerji verimliliği, karbon ayak izi, atık yönetimi, iç mekân konforu, sağlık, maliyet, teknoloji, yenilik vb. pek çok güncel mimarlık konusunun odak noktalarından bir tanesidir. Konutlarda malzeme kullanımı ise güncel konular için önemli bir rol oynamaktadır. Az katlı çağdaş konutlardaki yapı malzemelerine odaklanan ve mimarinin güncel konularını bu tür yapıların yapı malzemesi kullanımları üzerinden ele alan çalışmaların sayısı oldukça azdır. Yapılan tez çalışması ile az katlı çağdaş konut yapıları özelinde yapı malzemesi kullanımlarının tespit edilmesi, sınıflandırılması, çeşitli özelikleri ve kullanımları bakımından analiz edilmesi ve değerlendirilmesi, böylelikle mimarlık literatürüne ve mimarlık uygulamalarına katkı sunulması amaçlanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamına yer verilmiştir. İkinci bölümde konut ve az katlı konut kavramları ele alınmıştır. Bunun yanı sıra az katlı konut yapılarında ana yapı elemanları ve yardımcı yapı elemanları hakkında kaynak taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın materyal ve yöntemine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise örnek incelemeleri sunulmuştur. Çalışmanın son beşinci bölümünde ise tartışma ve sonuca yer verilmiştir. Çalışma kapsamında Almanya'da bulunan 21 adet az katlı çağdaş konut yapısı; ana yapı elemanları ve yardımcı yapı elemanları bazında sınıflandırılarak, yapı malzemesi kullanımları bakımından incelenmiştir. Çalışmada veri kategorizasyon yöntemi olarak literatüre dayalı olarak geliştirilen sınıflandırma formları kullanılmıştır. Çalışmada ele alınan örneklerden oluşan veri seti eleman ve malzeme düzeyinde kategorize edilmiş, sistem kesitleri değerlendirilmiş, elde edilen sonuçlar ise metin, çizim ve grafikler ile desteklenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
House is the most important type of building that has met the need for shelter since the existence of human beings. House, which has changed due to various factors throughout history, continues to be affected by energy efficiency, carbon footprint, waste management, indoor comfort, health, cost, technology, innovation, etc. It is one of the focal points of many current architectural issues. The use of materials in residences plays an important role in current issues. The number of studies focusing on building materials in low-rise contemporary houses and addressing current issues of architecture through the use of building materials in such buildings is quite small. The aim of the thesis study is to identify the uses of building materials in low-rise contemporary residential buildings, classify them, analyze and evaluate them in terms of their various features and uses, thus contributing to the architectural literature and architectural practices. The first part of the study includes the purpose and scope of the study. In the second chapter, the concepts of housing and low-rise housing are discussed. In addition, a literature review was conducted on the main building elements and auxiliary building elements in low-rise residential buildings. In the third chapter, the material and method of the study are included. In the fourth section, case studies are presented. In the last fifth section of the study, discussion and conclusion are included. Within the scope of the study, 21 low-rise contemporary residential buildings in Germany; They were classified on the basis of main building elements and auxiliary building elements and examined in terms of building material usage. In the study, classification forms developed based on the literature were used as the data categorization method. The data set consisting of the samples discussed in the study was categorized at the element and material level, system sections were evaluated, and the results obtained were presented supported by text, drawings and graphics.