İlkokul öğretim programında yer alan afet ile ilgili içeriklerin CIIP program değerlendirme modeline göre incelenmesi
Examination of disaster-related contents in primary school curriculum according to CIIP curriculum evaluation model
  1. Tez No: 922284
  2. Yazar: HÜSNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılarak hazırlanmış olup, ilkokul öğretim programlarında yer alan afet ile ilgili içeriklerin öğretmen görüşleri alınarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bütünleşik bir sistemde değerlendirme yapılması ve maddeler arası ilişkilerin de analiz edilmesi amaçlandığı için CIPP program değerlendirme modeli kullanılmıştır. Gaziantep ili MEB'e bağlı okullarda görev yapan toplamda 35 öğretmenin görüşleri alınarak gerçekleştirilen bu araştırma içerik analizi yöntemi kullanılarak bağlam, girdi, süreç ve ürün başlıkları altında analiz edilmiştir. Bağlam boyutunda öne çıkan öğretmen görüşlerine göre afet programının çocukların ihtiyacına yönelik olduğu saptanmış ve bu eğitimin temel amacının kişileri bilgilendirmek olduğu sonucuna varılmıştır. Bu alanda kullanılan kaynak kitap ve içerikler farkındalık kazandırma noktasında yeterli görülürken fazla teorik bilgi içermesi açısında zayıf bulunmuştur. İlkokul programları girdi boyutunda incelendiğinde öğretmenlerin afet eğitimi alma konusunda eksik kaldıkları, öğrencilerin bu alana meraklı olduğu ve ilgi gösterdiği öğretmen görüşlerinde belirlenmiş, afet eğitimi programının teknoloji kullanımına uygun bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Süreç boyutuna ilişkin bulgular afet ile ilgili içeriklerin öğretiminde etkileşimli, uygulamaya dönük yöntem ve teknikler kullanmanın konunun somutlaştırılması adına önemli bir etkiye sahip olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Ürün değerlendirme boyutunda ilkokul afet programının güçlü yönü farkındalık kazandırma olarak görülürken zayıf yönü içeriklerin az olması uygulama, tatbikat ve simülasyonun yetersizliği olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conduted using the case study design, which is one of the qualitative research methods, and it was aimed to examine the disaster-related contents in primary school curriculum by taking the opinions of teachers. Since the aim of the study was to make an evaluation in an integrated system and to analyze the relationships between the items, the CIPP program evaluation model was used. This research, which was carried out by taking the opinions of a total of 35 teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education in Gaziantep, was analyzed under the headings of context, input, process and product using the content analysis method. According to the prominent teacher opinions in the context dimension, it was determined that the disaster program was aimed at the needs of children and it was concluded that the main purpose of this education was to inform people. While the source books and contents used in this field were found to be sufficient in terms of raising awareness, they were found to be weak in terms of containing too much theoretical information. When the primary school programs were examined in terms of input, it was determined in the opinions of teachers that teachers were deficient in receiving disaster education, students were curious and interested in this field, and it was concluded that the disaster education program was suitable for the use of technology. The findings regarding the process dimension indicated that interactive, It reveals the result that using application-oriented methods and techniques has an important effect on concretizing the subject. In the product evaluation dimension, the strength of the primary school disaster program is seen as raising awareness, while its weakness is determined as the lack of content and inadequacy of application, drill and simulation.