İşletmelerde çevre faktörlerindeki değişmelerin işletme yönetimi üzerindeki etkileri ve iki sanayi işletmesinde yapılan uygulama
  1. Tez No: 8893
  2. Yazar: KEREM CEMAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET İşletmeler, amaçlarını gerçekleştirmek için dar ve geniş çevrede meydana gelen değişmeleri yakından izlemek zorundadırlar» Bar çevre, işletmenin doğrudan doğruya ve sık sık ilişkide bulunduğu yönetici, iş görenler, tüketiciler, hissedarlar, rakipler ve kurumlardan oluşan en yakın çevredir. Geniş çevre ise, işletmenin dolaylı ve dolaysız ilişkide bulunduğu toplumsal, ekonomik, teknolojik, hukuksal ve siyasal koşullardan oluşan çevredir. İşletmeler dar ve geniş çevre ile sürekli etkileşim halindedirler. Yönetimin başarısı, değişen çevreye uyum sağlama yeteneğine bağlıdır. Çevrede meydana gelen değişmeler, işletmelerin kaliteli ve yetenekli yöneticilere olan ihtiyacının artırmasına neden olmuştur. Yöneticilerin sosyal sorumluluklarının artması, sosyal ve siyasal alanda demokratik ve insancıl değerlerin Önem kazanması, çevrede görülen hızlı değişmeler ve işletmelerin büyümesi, işletme yönetiminin bakış açılarının çevreye yönelmelerine neden olmuştur. Toplumsal, ekonomik, teknolojik, hukuksal ve siyasal çevre faktörler indeki değişmelerin herbirinin, ayrı ayrı işletme yönetimi üzerinde etkileri vardır. İşletme yönetimi çevreye uyum sağlamak için stratejik yönetim yoluyla işletmenin kuvvetli ve zayıf yanları ile çevre&in ri»k ve fırsatlarını belirlemelidir. Ayrıca yenilik yaratarak çevreyi etkilemeli ve çevreye uygun bölümlere ayırma sistemlerini belirlemelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Business have to follow the changes that take place both in the intermediate environment and the external environment to reali ze their aims* The intermediate environment consist of managers, emp loyers» consumers, owners, competetors, and institutions with which the business has close and direct relatinship. The external environ ment en the other hand consist of the social, economical, technologi cal, and political conditions with which business has direct or indi rect relations. The success of a business depends on its ability to adapt the changing environment. The changes tfcat take place in the environment has in creased the business need of more qalified and skilled mana gers. Since the social responsibilities of the managers have incre ased and democratic and humanistic values gained importance in the political field together with rapid changes in the environment and growing business, the business management has given mere emphasize to the environment The changes in the social, economical, technological and po litical factors each have effect on the business management. Business management through strategic management should adapt to environment by determining risk and ©pportunites weakness and the strengths of the business. Besides it must influence the environment by creating new de velopment and it should provide the system of separation for segemen- tations which are relavant to the environment.