Merkez sağ ve Türkiye'de merkez sağın dönüşümü: 1950-1995
Center-right and the transformation of center-right in Turkey: 1950-1995
- Tez No: 889202
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL FEDAYİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Merkez sağ ve temsilcisi siyasi partiler, Türk siyasal hayatındaki en temel aktörlerdir. Türkiye'de çok partili siyasal hayatın büyük bir bölümünde merkez sağ partiler iktidar ya da iktidar ortağı olarak yer almışlardır. Bu nedenle Türkiye'nin 1950-1995 yılları arası hem Türkiye'nin demokratikleşme tarihi hem de merkez sağın tarihidir. 1950-1995 yılları arasında Türk merkez sağının öncülüğünü Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi üstlenmiştir. Tüm bu partiler merkez sağa ait siyasi partiler olarak kabul edilmesine rağmen birbirlerinden farklılıkları bulunmakta ve merkez sağ siyaset bu partilerle süreç içerisinde dönüşüme uğramaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde tezin kavramsal çerçevesi çizilerek ideoloji, sağ, sol ve merkez kavramları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ardından merkez sağın düşünsel ve tarihsel kökenlerine değinilmiştir. İkinci bölümde; merkez sağ kavramının Türkiye'deki yeri, etkisi ve ideolojik etkileşimleri Türk merkez sağının ana temsilcileri üzerinden ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise merkez sağın Türkiye'de 1950'li yıllardan başlayan ve 1995'lere varan sürecindeki dönüşüm iç ve dış sebepleri ile birlikte ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The center-right and its representative political parties are the most fundamental actors in Turkish political life. For a significant part of Turkey's multi-party-political history, center-right parties have been in power or part of the ruling coalition. Therefore, the period from 1950 to 1995 in Turkey is both the history of Turkey's democratization and the history of the center-right. Between 1950 and 1995, the leadership of the Turkish center-right was undertaken by the Democratic Party, Justice Party, Motherland Party. Although all these parties are considered center-right political parties, they differ from each other, and center-right politics have undergone a transformation with these parties over time. In the first chapter of this study, the conceptual framework of the thesis is outlined, and the concepts of ideology, right, left, and center are examined in detail. Subsequently, the intellectual and historical origins of the center-right are discussed. In the second chapter, the place, influence, and ideological interactions of the concept of center-right in Turkey are analyzed in detail through the main representatives of the Turkish center-right. In the third and final chapter of the study, the transformation of the center-right in Turkey from the 1950s to the 1990s is presented along with its internal and external reasons.