Byung-Chul Han'ın düşünceleri çerçevesinde postmodern dönemde özgürlük sorunu
The problem of freedom in the postmodern era within the context of Byung-Chul Han's thoughts
  1. Tez No: 889203
  2. Yazar: AYÇA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, özgürlük kavramının tarihsel gelişimini ve felsefi temellerini inceleyerek, çağdaş düşünür Byung-Chul Han'ın özgürlük anlayışını ele almaktadır. İlk olarak, özgürlük kavramı Antik Yunan'dan Orta Çağ'a, Aydınlanma Dönemi'nden moderniteye kadar olan süreçte nasıl şekillendiğine bakılmıştır. Ardından, postmodern dönemde özgürlük kavramının değişen dinamikleri incelenmiş ve teknolojinin rolü üzerinde durulmuştur. Byung-Chul Han'ın özgürlük anlayışı, modern toplumun karmaşıklığını ve dijital çağın getirdiği zorlukları eleştirel bir şekilde değerlendirmektedir. Han,“şeffaflık toplumu”,“performans toplumu”ve“palyatif toplum”gibi kavramlarla modern bireyin özgürlük deneyimini sorgulamakta ve dijital teknolojinin insan ilişkileri ve iletişim üzerindeki etkilerini eleştirmektedir. Tez, özgürlük kavramının evrimini ve postmodern dönemdeki değişen dinamikleri anlamak için bir çerçeve sunarken, Byung-Chul Han'ın felsefi bakış açısının günümüz özgürlük tartışmalarına nasıl katkı sağlayabileceğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical development and philosophical foundations of the concept of freedom, while also delving into the perspective of contemporary thinker Byung-Chul Han on the notion of freedom. Initially, the evolution of the concept of freedom is explored from Ancient Greece to the Middle Ages, and from the Enlightenment period to modernity. Subsequently, the changing dynamics of the concept of freedom in the postmodern era are investigated, with a focus on the role of technology. Byung-Chul Han's understanding of freedom critically evaluates the complexity of modern society and the challenges brought forth by the digital age. Han scrutinizes the experience of freedom for the modern individual through concepts such as the“transparency Society”,“performance Society”and the“Palliative Society”while also critiquing the impact of digital technology on human relationships and communication. The thesis provides a framework for understanding the evolution of the concept of freedom and the changing dynamics in the postmodern era, while also discussing how Byung-Chul Han's philosophical perspective can contribute to contemporary discussions on freedom.