Yenilenebilir enerji üretimi ve teknoloji: Panel veri analizi
Renewable energy production and technology: Panel data analysis
- Tez No: 889201
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı; çevresel değerleri koruyarak sürdürülebilir enerji sağlaması, enerjide dışa bağımlılığı azaltarak yerli üretimi teşvik etmesi ve enerji arz güvenliğinin sağlanması gibi nedenlerle hızla yaygınlaşmaktadır. Teknolojik gelişmeler yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjinin verimliliğini artırmakta, yayılımını hızlandırmakta ve yatırım maliyetlerini azaltmaktadır. Bu nedenle çalışmada; seçilmiş 15 G20 ülkesinin 2007-2020 yılları arasındaki yıllık verileri kullanılarak panel veri analizi yöntemiyle yenilenebilir kaynaklarla enerji üretimi ve teknoloji ilişkisi üç ayrı modelle incelenmiştir. Uygun model seçimi için Hausman, F ve LM testleri yapılmış, uygun modelin sabit etkiler modeli olduğu tespit edilmiştir. Otokorelasyon ve değişen varyans sorunları tespit edildiği için bu sorunları dikkate alan Driscoll-Kraay dirençli standart hatalar tahmincileriyle sabit etkiler modeli tahmin edilmiştir. Sonuçta, teknolojik gelişme göstergelerini temsil eden değişkenlerin katsayılarının pozitif ve %5 anlamlılık düzeyinde istatistiki olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The utilization of renewable energy sources is rapidly proliferating due to reasons such as providing sustainable energy while preserving environmental values, promoting domestic production by reducing external energy dependency, and ensuring energy supply security. Technological advancements enhance the efficiency of energy production from renewable sources, accelerate their dissemination and reduce investment costs. Therefore, in this study, the relationship between renewable energy production and technology was examined using three different models with panel data analysis method using annual data from 15 selected G20 countries between 2007 and 2020. Hausman, F, and LM tests were conducted for appropriate model selection, and it was determined that the fixed effects model is the appropriate model. Due to the detected issues of autocorrelation and heteroskedasticity, the fixed effects model was estimated using Driscoll-Kraay robust standard error estimators, which account for these problems. Consequently, it was determined that the coefficients of the variables representing technological development indicators are positive and statistically significant at the 5% significance level.