Müzik felsefesinde hakikatin aşkınlığı ve içsel şifalandırma öğretisi üzerine
On the transcendence of truth and the doctrine of inner healing in the philosophy of music
  1. Tez No: 889204
  2. Yazar: CANGÜL MÜNÜKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Müzik, Philosophy, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Müziğin, felsefi tarihi prosesine ışık tutulduğunda aşkın bir gerçeklikle varoluşunu serimlediğini ifade etmek mümkündür. Müzik, yaşamın aktif enerji formudur. Bu sebeple insan ile doğrudan ilineksel olan müzik, ruhu ve bilinci etkilemekte kişinin yaşamında tezahür etmektedir. Nitekim toplumsal kıstaslar müziğin öz niteliğini kaybetmesine olanak sağlamaktadır. Kaotik evren sisteminde müzik, düzeni ve birliği sağlamakta, ilahi gerçekliğin evrene sunmuş olduğu yegâne şifa kapısını aralamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; kozmos ile ilineksel bağları olan insanın, kozmolojik müzikten insan bedenine indirgenmekte olan, hakikat ve içsel şifa öğretileri ile beden akordunun sağlanması, müzikle ruhsal sağaltımların gerçekleşmesinin tarihsel felsefi perspektifinin sunulması ve geliştirilen metotların sistematik bir şekilde ifade edilmesini kapsamaktadır. Felsefi görüşleri ile Antik Yunan, İslam kelamcıları, modern dönem filozofları ve Hazret İnayet Han'ın müzik üzerine ifade ettikleri aşkınsal içeriklerin katkısı sunularak araştırma konusu müzik felsefesi alanının geliştirilmesi ve bilimsel çalışmaların artması gayesini barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
When the philosophical historical process of music is shed light on, it is possible to state that it reveals its existence with a transcendent reality. Music is the active energy form of life. For this reason, music, which is directly related to human beings, affects the soul and consciousness and manifests in the life of the person. As a matter of fact, social criteria allow music to lose its essential quality. In the chaotic universe system, music provides order and unity and opens the only healing door offered by the divine reality to the universe. The aim of this thesis is to present the historical philosophical perspective of the realization of spiritual cures with music, providing body tuning with the teachings of truth and inner healing, which are reduced from cosmological music to the human body, and to express the methods developed in a systematic way. By presenting the contribution of the transcendental contents expressed by ancient Greek, Islamic theologians, modern philosophers and Hazret Inayat Khan on music with their philosophical views, the research subject aims to develop the field of philosophy of music and increase scientific studies.