Van ili ilkokul çağı çocuklarında A grubu beta hemolitik streptokokların yaygınlığı ve penisiline karşı direnç durumlarının araştırılması
- Tez No: 88922
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ENES DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
VII oz Bu çalışma; Van ili ilkokul çağı çocuklarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan A grubu Beta hemolitik streptokok yaygınlığını saptamak amacı ile Aralık 1997-Nisan 1998 aylar ı asında yapıldı. Ayrıca saptanan bu yaygınlığın ailenin sosyo ekonomik durumu ile ilişkisi incelendi ve izole edilen bütün A grubu Beta hemolitik streptokokların penisiline karşı direnç durumları araştırıldı. Boğaz kültürü incelenen çocukların sosyo-ekonomik durumları ailenin gelirine, ailedeki çocuk sayısına ve okulun bulunduğu semte göre saptandı. Sosyo-ekonomik ve kültür düzeyi bakımından Özel Çağdaş İlköğretim Okulu iyi, Cumhuriyet İlköğretim Okulu orta, Mustafa Cengiz İlköğretim Okulu düşük olarak kabul edildi. Her okuldan 100 öğrenci olmak üzere toplam 300 öğrenciden boğaz kültür örnekleri alındı. Örnekler steril eküvyon çubukları ile tonsiller ve farenks arka duvarından alınarak steril cam tüplere bırakıldı, %5'lik koyun kanlı ağarlara ekilerek 37 °C 'de bir gece inkübe edildi. Bakterilerin tanısında mikroskobik ve makroskobik yöntemler kullanıldı. A grubu Beta hemolitik streptokoklar koyun kanlı ağarda hemoliz, koloni ve gram boyama morfolojisi ve de katalaz negatiftik özellikleri ile ayırt edildi. Kesin tanı için: A grubu Beta hemolitik streptokoklar“Basitrasin disk diffüzyon”yöntemi ve PYR (L-pyrrolidonyl-Beta-naphtylamide) hidrolizi deneyi ile identifıye edildi. İzole edilen bütün A grubu Beta hemolitik streptokokların penisiline karşı direnç durumları“penisiline duyarlılık testi”ile araştırıldı. Araştırma sonunda; toplam 300 öğrencinin boğaz kültür örnekleri incelemeye tabi tutuldu, 39 öğrencide A grubu Beta hemolitik streptokok izole edildi. A grubu Beta hemolitik streptokok oranı %13 olarak belirlendi. Penisiline dirençli streptokok tespit edilmedi. ANAHTAR KELİMELER: A grubu Beta hemolitik streptokok.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This study was done between December 1997- April 1998 to find of the diffusedness of group A Beta hemolytic streptococcus which causes upper respiratory tract infections on elementary school-age students in Van. Besides this the relation between that determined diffusedness and the socio-economical status of families was investigated, and the resistance states of all isolated group A Beta hemolytic streptococcus against penicillin were researched. The socio-economic status of the children, from whom the throat swab specimens was taken, determined according to the family's income to the number of the children and to the environment where school situated. From the point of socio-economical status and cultural levels, it was a accepted that. Private Çağdaş Primary School is wealthy school, Cumhuriyet Primary School is middling and Mustafa Cengiz Primary School has the lowest life style. From each school 100 students (totally 300 students) throat swap specimens were taken. The specimens were taken from tonsils and pharynx back wall and put into sterile glass tubes with sterilized wiper pipes. These were planted into incubated for a night in 37 °C. Macroscopic and microscopic methods were used to recognize the bacteria's. In sheep blood agar, A group Beta hemolytic streptococcus were differed by hemolysis, colony and gram staining morphology and also by the negative peculiarity of catalase for a definite knowledge, the group A Beta hemolytic streptococcus was identified by "Bacitracin sensitivity and PYR (L-pyrrolidonyl-Beta naphthylamide) hydrolyses test. The resistance state of all the isolated group A Beta hemolytic streptococcus against penicilline were searched with the sensitivity test to penicillin. At the end of this search; group A Beta hemolytic streptococcus was isolates totally in 39 students. KEY WORDS: Group A Beta hemolytic streptococci.