Sığır Brusellozis'inin allerjik deri testleri ile teşhisi üzerine çalışmalar
Investigation on the bovine brucellosis by allergic skin tests
- Tez No: 88923
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN FİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
49 7.ÖZET Bu araştırma, allerjik deri testinin sığır Brusellozis'inin teşhisinde kullanılabilirliğinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla, ayrı metodlarla ve iki farklı sustan hazırlanan iki allerjen (Brusellin INRA ve Brusellin) üç farklı gruptaki (enfekte, sağlıklı ve aşılı) hayvanlarda etkisi ile Rose Bengal Plate Test (RBPT), Serum Aglütinasyon Test' i (SAT), Rivanol Agliitinasyon Test' i (RivA) ve Komplement Fikzasyon Test' ine (KFT) göre duyarlılık ve özgüllükleri araştırıldı. Çalışmada kullanılan allerj enlerden Brusellin INRA allerjeni Central Animal Health Lab. Upper Hutt/ Yeni Zelanda'dan, Brusellin ise Institute for Animal Science and Health Lab. Lelystad/Hollanda 'dan temin edildi. Kars merkez ve ilçelerine bağlı köylerde Brusellozis'e bağlı atık vakalarının görüldüğü yerleşim yerlerinden seçilen enfekte grupta (n:100), allerjik deri testi uygulamasından 6 ay öncesinden aşılanmış ikinci bir grupta (n:100) ve aşısız/ sağlıklı üçüncü bir grupta (n:100) allerjenlerin etkisi incelendi. Enfekte gruptaki hayvanlarda iki allerjen birlikte değerlendirildiğinde % 77 (77) oranında pozitif reaksiyon alındı. Bu grupta; RBPT, SAT, RivA ve KFT'leri ile sırasıyla % 70, % 85, % 88 ve % 89 oranında pozitif reaksiyon alındı. Allerjik testlerde pozitif bulunan 77 (% 77) enfekte hayvandan % 74'ü RBPT'i ile, % 90'ı SAT'i ile, % 94.8'i RivA ile ve % 96.1 'i KFT'i ile pozitif bulundu. Allerjenler tek tek değerlendirildiğinde Brusellin INRA allerjenine (n:50) % 74 (37) Brusellin allerjenine (n:50) karşı % 80 (40) pozitif reaksiyon saptanırken RBPT, SAT, RivA ve KFT'i ile sırasıyla Brusellin INRA uygulanan grupta % 74 (37), % 90 (45), % 92 (46), % 92 (46) Brusellin uygulanan grupta ise % 66 (33), % 80 (40), % 84 (42), % 86 (43) oranında pozitif sonuç alındı. Aşılanmış gruptaki hayvanlarda (n:100) iki allerjen birlikte değerlendirildiğinde % 66 (66) oranında pozitiflik saptandı. Allerjenler tek tek değerlendirildiğinde; Brusellin INRA (n:50) ve Brusellin (n:50) sırasıyla % 58 (29) ve % 74 (37) oranında pozitiflik saptandı. Serolojik olarak iki farklı allerjene göre sırasıyla RBPT'i ile % 8 (4)-% 8 (4) SAT'İ ile % 14 (7)-% 2 (1), RivA ile % 12 (6)-50 % 4 (2), KFT'i ile % 10 (5)-% 2 (1) oranında pozitif sonuç alındı. Sağlıklı ve aşılanmamış gruptaki hayvanlarda (n:100) genel olarak % 3 (3) oranında pozitiflik saptandı. Allerj enler tek tek değerlendirildiğinde Brusellin INRA (n:50) ve Brusellin (n:50) allerj enlerine sırasıyla % 4 (2) ve % 2 (1) oranında pozitif reaksiyon bulundu. Serolojik testlerin tamamında ise gruptaki hayvanlar negatif reaksiyon verdi. Sadece Brusellin INRA allerjenine pozitif reaksiyon veren iki hayvandan biriyle ve Brusellin allerjenine pozitif reaksiyon veren hayvanda KFT'i ile şüpheli reaksiyon alındı.
Özet (Çeviri)
51 8.SUMMARY: Investigations on the Bovine Brucellosis by Allergic Skin Tests This study was conducted in order to investigate possibility of use of skin test in the diagnosis of Brucellosis. For this aim, the sensitivity and specifity of two allergens ( Brucellin INRA and Brucellin) prepared using two different strains and with different methods on the cattle of three groups (healthy, vaccinated and infected) were investigated using Rose Bengal Plate Test (RBPT), Serum Agglutination Test (SAT), Rivanol Agglutination Test (RivA) and Complement Fixation Test (CFT). Of the allergene utilized in the tests, Brucellin INRA was obtained from Central Animal Health Laboratory, Upper Hutt/New Zealand and Brucellin from Institute for Animal Science and Health Laboratory, Lelystad/ Netherlands. The effects of allergene were assesed on infected group (n:100) of aborted cattle selected in the villages in Kars center and towns, second group (n:100) vaccinated six month before the skin test and third group (n:100) unvaccinated/healthy group. When two allergene tests were considered together, 77 % positive reactions were obtained. In this group, positive reactions at 70 %, 85 %, 88 % and 89 % was obtained respectively from RBPT, SAT, RivA and CFT. Off the animals that same popositive results in allergic tests, 74 % were positive RBPT, 90 % with SAT, 94.8 % with RivA and 96.1 % with CFT. When allergens were considered alone, 74 % (34) positive reactions were determined to Brucellin INRA (n:50) and 89 % (40) to Brucellin (n:50) whereas positive reactions of 74 % (34), 90 % (45), 92 % (46), and 92 % (46) respectively RBPT, SAT, RivA and CFT to Brucellin INRA and 66 % (33), 80 % (40), 84 % (42) and 86 % (43) to Brucellin were obtained. On average of two allergen 66 % positive results were determined in the vaccinated cattle (n:100). When the allergens were considered alone, Brucellin INRA (n:50) and Brucellin (n:50) gave 58 % (29) and 74 % (37) positive results. According to serological tests, RBPT gave 8 % (4) and 8 % (4), SAT 14 % (7) and 252 % (1), RivA 12 % (6) and 4 % (2), CFT 10 % (5) and 2 % (1) positive results. An average of 3 % (3) positive results were determined in healthy and nonvaccinated cattle (n:100). Brucellin INRA (n:50) and Brucellin (n:50) gave 4 % (2) and 2 % (1) positive results respectively. In all serological tests cattle gave all negative results. Only one of the animals with positive Brucellin INRA and one Brucellin positive animal gave inconsistant reactions. In conclusion, allergic skin test may be employed in complement with serological tests in the field scaning at Brucellosis.