Hollanda'da yaşayan Türk kökenli ebeveynler veTürkiye'deki ebeveynlerde ebeveynlik tutumu vestresle başa çıkma yöntemi arasındaki ilişkiler
Relationships between parenting attitude and stress coping methods of parents of Turkish origin living in the Netherlands and parents in Turkiye
  1. Tez No: 889226
  2. Yazar: KİMYA ÇİFÇİ DUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, Hollanda'da yaşayan Türk kökenli ebeveynler ile Türkiye'deki ebeveynler arasındaki ebeveynlik tutumu ve stresle başa çıkma yöntemlerini ilişkisel tarama modeli çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İlişkisel Tarama Modeli kullanılarak geçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu Hollanda'da yaşayan Türk kökenli ebeveynler ve Türkiye'deki ebeveynler oluşturmuş, toplamda 367 ebeveyn (%81.5 kadın, %18.5 erkek) örneklem seçim teknikleri arasından kartopu yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın verilerini toplamak için araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formunun yanı sıra, Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada sürecinde toplanan verilerin analizi için IBM SPSS 22.0 yazılımı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki birlikte değişim ilişkileri için Pearson korelasyon analizi, yordayıcı etkileri incelemek için regresyon analizi ve ölçek ortalamalarını karşılaştırmak için ANOVA (tek yönlü varyans analizi) kullanılmıştır. Bu çalışma, kültürel bağlamın ebeveynlik tutumları ve stresle başa çıkma stratejileri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Demokratik tutumun her iki ülkede de en yüksek ebeveyn tutumu olduğu gözlemlenmiştir. Ebeveyn tutumları Yle stresle başa çıkma tarzları arasında pozYtYf yönde YstatYstYksel açıdan anlamlı YlYşkY bulunmuştur. Hollanda'da yaşayan katılımcıların ebeveyn tutumları ölçek ortalamalarının Türkiye'de yaşayan katılımcılardan düşük olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar, hem Türkiye hem de Hollanda'daki ebeveynler için geçerli olup, elde edilen tüm sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine parenting attitudes and stress coping methods between Turkish origin parents living in the Netherlands and parents in Turkey within the framework of the relational screening model. The research was conducted using the Relational Screening Model. The study group consisted of Turkish origin parents living in the Netherlands and parents in Turkey, and a total of 367 parents (81.5% female, 18.5% male) were selected by the snowball method among sample selection techniques. In addition to the Personal Information Form prepared by the researcher, the Parental Attitude Scale (ETÖ) and the Stress Coping Styles Scale (SBTÖ) were used to collect the data of the study. IBM SPSS 22.0 software was used to analyze the data collected during the research. Pearson correlation analysis was used for co-variation relationships between variables, regression analysis was used to examine predictive effects, and ANOVA (one-way analysis of variance) was used to compare scale means. This study shows that cultural context has an impact on parenting attitudes and stress coping strategies. It has been observed that democratic attitude is the highest parental attitude in both countries. A positive, statistically significant relationship was found between parental attitudes and styles of coping with stress. It was determined that the parental attitudes scale averages of the participants living in the Netherlands were lower than the participants living in Turkey. These results are valid for parents in both Turkey and the Netherlands, and all results are discussed in the light of the relevant literature.