Romantik ilişkilerde ana-baba tutumu ile benlik saygısı ve ilişki nitelikleri arasındaki bağın incelenmesi
An examination of the corelation between parental attitude, self-esteem, and relationship quality in romantic relationships
- Tez No: 889230
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİHAN TANRIKUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı, romantik ilişki içerisindeki bireylerin ana-baba tutumu, benlik saygısı ve ilişki niteliği arasındaki bağı incelemektir. Ayrıca değişkenlerin demografik verilere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmada nicel (kesitsel) yöntem kullanılmış ve araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. 18-50 (dahil) yaş arası, kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ile belirlenen 303 romantik ilişkide bulunan birey katılmıştır. Veri toplama araçları olarak; Ana-Baba Tutum Envanteri, Benlik Saygısı Ölçeği ve İlişki Niteliği Ölçeği ile demografik bilgileri edinmek için; Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Anketlerin yeterlilik ve güvenilirlik testleri yapılmıştır. Çalışma online, Google Form aracılığıyla yürütülmüştür. Toplanan veriler SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kullanılacak test yöntemlerinin tespiti amacıyla Kolmogorov-Smirnov ile normallik incelemesi gerçekleştirilmiş ve bağımlı değişkenlerin normallik dağılımları çarpıklık ve basıklık yolu ile incelenmiştir. Verilerin normal dağıldığı tespit edilmiş ve parametrik test yöntemlerinin kullanılmasına karar verilmiştir. Araştırmanın hipotez testlerinde, parametrik test yöntemlerinden bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson Korelasyon testinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; romantik ilişkilerde, bireylerin ana-baba tutumları ile benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p.05). Benlik saygısı ve ilişki niteliği arasındaki bağ incelendiğinde, benlik saygısı yüksek bireylerin ilişki derinliği ve destek algısı düşük, çatışma algısı ise yüksek olarak gözlemlenmiştir. Romantik ilişkilerde bireylerin ana-baba tutumu, benlik saygısı ve ilişki niteliği arasındaki bağın cinsiyet; yaş; eğitim seviyesi; anne ve babanın eğitim seviyesi; aylık ortalama gelir; çocuk durumu; ilişki durumu, süresi, tanışıklığı gibi demografik özelliklerin değişkenler göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the correlation between parental attitude, self-esteem, and relationship quality among individuals in romantic relationships and whether these variables differ based on demographic data. Correlational survey design was used with quantitative (cross-sectional) method. A total of 303 individuals aged 18-50 (inclusive) in romantic relationships were selected through easily accessible sampling. For data collection tools, Parental Attitude Inventory, Self-Esteem Scale, and Relationship Quality Scale; for demographic information, Personal Information Form was used. The surveys underwent validity and reliability testing. The study was conducted by online Google Forms. The data were analyzed by SPSS 25 software package. To determine the test methods, normality analysis was performed using Kolmogorov-Smirnov test, and normality distributions of dependent variables were examined through skewness and kurtosis. The result of data being normally distributed led to the decision to use parametric test methods. In the hypothesis testing, independent sample t-test, one-way ANOVA, and Pearson Correlation test were utilized as parametric test methods. According to the findings; a significant corelation (p.05). For self-esteem and relationship quality, individuals with high self-esteem were observed to have lower relationship depth and support perception, but higher conflict perception. The corelation varied according to demographic variables: gender; age; education level; parents' education levels; income; child status; relationship status, duration, and acquaintance).