Üniversite öğrencilerinin eş seçim tutumları ile kendilik algısı ve mükemmeliyetçilik ilişkisi
The relationship between university students' spouse choice attitudes and self-perception and perfectionism
- Tez No: 704044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yapılan araştırmada üniversite öğrencilerinin eş seçim tutumları ile kendilik algısı ve mükemmeliyetçilik ilişkisinin incelenmesi, eş seçimi ile ilişkili değişkenler ortaya konarak çift ilişkilerine dair literatüre katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca demografik değişkenlerin eş seçim tutumları, kendilik algısı ve mükemmeliyetçilik düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi de amaçlardan bir diğeridir. Yapılan araştırma ilişkisel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Yüksek Öğretim Kurumu verilerine göre ülkemizde 4.538.926 lisans öğrencisi bulunmaktadır. %95 güven seviyesine göre örneklem 385 kişi olarak belirlenmiştir. Verilerin analizi için SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Oluşan verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiş, verilerin normal dağıldığı belirlenmiştir. Parametrik Testlerden, Pearson Korelasyon testi, karşılaştırma analizleri için t-testi ve One Way ANOVA testi kullanılmıştır. Ayrıca romantizm ve eş seçimini yordayan değişkenlerin incelenmesinde çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır. Bu araştırmada cinsiyet, yaş, akademik yıl, gelir durumu, anne-baba tutumu, anne-baba eğitim düzeyi, romantik ilişki durumu ve en uzun ilişki süresine göre ölçek puanlarında farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Beraber Yaşama ve zıt kutuplar ile kendilik algısı arasında negatif yönde; idealleştirme ve kendilik algısı arasında pozitif yönde; tam güven ve kendilik algısı ile kendine yönelik mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönde; idealleştirme ve kendilik algısı ile başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönde; zıt kutuplar ile başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik arasında negatif yönde düşük şiddette korelasyon vardır. Beraber yaşama, yalnız ve tek doğru, aşk yeterli, zıt kutuplar, tam güven ve rest toplam ile başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönde düşük şiddette korelasyon vardır. Başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçiliğin, romantizm ve eş seçimi üzerinde pozitif yönlü anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between university students' mate choice attitudes, self-perception and perfectionism, and to contribute to the literature on couple relations by revealing the variables related to mate choice. In addition, examining the relationship of demographic variables with mate choice attitudes, self-perception and perfectionism level is another aim. The research was designed with the relational screening model. The universe of the research consists of university students. According to Higher Education Institution data, there are 4,538,926 undergraduate students in our country. According to the 95% confidence level, the sample was determined as 385 people. SPSS 21 package program was used for data analysis. In order to determine whether the data is normally distributed or not, the“Normality Test”was carried out and it was determined that the data were normally distributed. Among the parametric tests, Pearson Correlation test, t-test and One Way ANOVA test were used for comparison analyses. In addition, multiple linear regression was used to examine the variables predicting romance and mate choice. In this study, it was determined that there were differences in scale scores according to gender, age, academic year, income status, parental attitude, parental education level, romantic relationship status and longest relationship duration. In the negative direction between Coexistence and opposite poles and self-perception; positive direction between idealization and self-perception; positive direction between full confidence and self-perception and self-directed perfectionism; between idealization and self-perception and perfectionism towards others; There is a low negative correlation between polar opposites and perfectionism towards others. There is a low positive correlation between coexistence, one and only truth, love enough, opposite poles, total trust and total rest, and perfectionism determined by others. It has been determined that perfectionism determined by others has a positive and significant effect on romance and mate choice.