Biz İnsanlar, Tırpan, Puslu Kıtalar Atlası romanlarında bireyin dramı ve dramın nedenleri
Individual's dram and its reasons at Biz İnsanlar, Tırpan, Puslu Kıtalar Atlası novels
  1. Tez No: 889239
  2. Yazar: ESMA BAKICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. OĞUZ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, farklı edebi anlayışlar içinde değerlendirilen romanların nedensellik bakış açısıyla incelendiğinde, en temelde aynı sonuca ulaşılıp ulaşılamayacağının araştırılması ve değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada; Biz İnsanlar, Tırpan ve Puslu Kıtalar Atlası olmak üzere üç roman ele alınmış ve disiplinler arası aktarımlarla özelden genele bir çıkarıma varılmıştır. Bu çıkarımlar, varoluşçu felsefeden hareketle ontolojik fenomonoloji temel alınarak yapılmıştır. Bireyin yaşantısı boyunca içinde bulunduğu durumlar, yapmak zorunda olduğu seçimler, bu seçimleri yaparken maruz kaldığı ontik ve ontolojik baskılar, tüm bu etkenler içinde aldığı kararlar; ortaya çıkan özgürlük problemi ve dramlarla birlikte ele alınmıştır. Şimdiye değin yapılmış çalışmalarda ele alınan romanlar için ulaşılmış olan sonuçlar tekrar gözden geçirilerek eylemlerin nedenlerine inilmiş ve insanın, içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun, en derinde aynı sebeple hareket ettiği ortaya konmuştur. Hayatın içinde her insanın yaşamakta olduğu bu dramlar, roman kahramanları üzerinden ele alınarak öznenin kendisiyle karşılaşma deneyimi daha net gözler önüne serilmiştir. Çalışma süresince, kişilerin vermiş oldukları kararlar ve dramlarına bakış açıları değerlendirilerek kendilik yanılsaması ve kendini bilme kavramları üzerinde durulmuştur. Ulaşılan sonuçta ise öznenin; zihniyeti, çevre koşulları, inançları ve sosyo-ekonomik yapısı fark etmeksizin kendiyle karşılaşma deneyiminden yalnızca iki şekilde çıkabileceği sonucuna varılmıştır. Bu iki yolun derlenip toparlanarak hayata tutunan, özgürlüğünde kararlı bir şekilde ilerleyen bilinçli insan ile hiçleme düşkünü, özgürlüğünde kararsız, ufalanıp dağılmaya mahkûm insandan biri olacağına ulaşılmıştır. Her iki durum da kendi içerisinde nedenleri ve sonuçları ile incelenerek roman kişileri en yüzeyden en derine okunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared with the aim of investigating and evaluating whether the same result can be achieved in the most basic way when the novels, which are evaluated in different literary understandings, are examined from the point of view of causality. In the research; Three novels, Biz İnsanlar, Tırpan and Puslu Kıtalar Atlası, were discussed and a general conclusion was reached with interdisciplinary transfers. These inferences were made on the basis of ontological phenomenology, based on existential philosophy. The situations that the individual is in throughout his life, the choices he has to make, the ontic and ontological pressures he is exposed to while making these choices, the decisions he takes within all these factors; The problem of freedom and the dramas that emerged were discussed together. The results obtained for the novels discussed in the studies done so far have been reviewed and the causes of the actions have been examined and it has been revealed that no matter what the conditions are, the human acts with the same impulse in the deepest. These dramas, in which every person lives in life, are handled through the heroes of the novel, and the experience of encountering the subject herself is revealed more clearly. During the study, the concepts of self-illusion and self-knowledge were emphasized by evaluating the decisions of the people and their perspectives on their drama. In the result reached, the subject; Regardless of his mentality, environmental conditions, beliefs and socio-economic structure, it has been reached that he can only come out of the experience of encountering himself in only two ways and that these two ways will be one of the conscious person who clings to life by collecting and recovering, and the conscious person who progresses decisively in his freedom, and the person who is indecisive in his freedom, condemned to crumble. Both situations were examined with their causes and consequences, and the characters of the novels were read from the surface to the deepest.