Daha yaşanılabilir bir dünya için post-human'ın ahlaki durumu
The ethical state of post-human for a more livable world
- Tez No: 889243
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması kapsamında“Daha yaşanılabilir bir dünya için Post-human'ın ahlaki durumu”konusu kapsamında, ahlak anlayışının hümanist dönemden Transhümanist döneme ve son olarak da Post-hümanist dönemde nasıl şekilleneceğine ilişkin yaklaşımlar tartışılmış ve bu bağlamda eleştirel bir değerlendirme ortaya konmuştur. Bu kapsamda, bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel olarak insan bedeninin iyileştirilmesine ve insan zekasının dijital ortamlara aktarımı gibi alanlarda geleceğe yönelik senaryolar ele alınmış ve bu senaryolar kapsamında gelecekte insan soyunun gelişen teknoloji ile yaşadığı biyolojik değişimin etik tartışması yapılmıştır. Sonuç olarak, liberter gelecek senaryolarına paralel bir biçimde Trans-human ve Posthumana geçişin kaçınılmaz olduğu değerlendirilmiştir. Bu gelecek senaryosunun toplumsal ilişkiler bağlamında daha eşitlikçi, doğal kaynaklara erişim ve onların kullanımı konusunda daha kontrollü yaşam vaadinin, Post-hümanist etiğin bugünün toplumlarına dair pek çok sorunun aşılmasına olanak sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, focusing on the subject of“the moral status of posthuman for a more livable world”, it focuses on how the understanding of morality is shaped from the humanist period to the trans-humanist period and finally in the post-humanist period, and a critical evaluation has been presented in this context. In this scope, future scenarios in areas such as the enhancement of the human body and the transfer of human intelligence to digital environments, in parallel with scientific and technological developments, have been addressed, and the moral debate of the biological transformation of the human race with evolving technology has been conducted within these scenarios. As a result, it has been assessed that the transition to Trans-human and Post-human is inevitable in parallel with libertarian future scenarios. It is argued that the promise of this future scenario, which is more egalitarian in the context of social relations and more controlled in terms of access to and use of natural resources, will enable post-humanist morality to overcome many of today's societal issues.