Telefon dolandırıcılığına maruz kalmayı etkileyen faktörler
- Tez No: 889244
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, insanların telefon dolandırıcılığına maruz kalmasını etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılmasıdır. Bu doğrultuda telefon dolandırıcılığa maruz kalmada hangi faktörlerin değişiklik gösterdiği saptanabilecektir. Literatür incelendiğinde telefon dolandırıcılığını etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılması konusunda herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bilgi Güvenliği Farkındalığı Ölçeği birçok araştırmada ele alınmış olmasına karşın telefon dolandırıcılığı ile tek bir modelde incelenmesinin literatüre büyük katkıları olacağı öngörülmektedir. Araştırma sonucunda tespit edilecek bulguların telefon dolandırıcılığına maruz kalan insanları anlama açısından büyük önem taşıyacağı düşünülmektedir. Ayrıca araştırmada incelenen bilgi güvenliği farkındalığının, telefon dolandırıcılığına maruz kalmada ne kadar etkili olduğu hakkında da önemli fikirler vereceği de düşünülmektedir. İnsanların telefon dolandırıcılığına maruz kalma durumlarını incelemek ve bilgi güvenliği farkındalığının bu tür suçlara karşı koruyucu bir etkisi olup olmadığını belirlemek adına 200 kişiden elektronik ortamda veriler elde edilmiş olup, veri toplama araçlarından anket metoduna başvurulmuştur. Araştırma hipotezlerinde bilgi güvenliği farkındalığının yaş, medeni durum, telefon dolandırıcılığı ve internet dolandırıcılığı gibi faktörlere bağlı olarak nasıl değiştiği incelenmektedir. Çalışma sonucunda bazı tespitler sunulmuş, insanların telefon dolandırıcılığına maruz kalma riskini azaltmak için bilgi güvenliği farkındalığının önemi vurgulanmış, bu konuda daha fazla bilinçlenme gerekliliği ortaya konulmuş, bu alanla ilgili çalışma azlığına dikkat çekişmiş ve sosyo-psikolojik faktörleri içeren bir analiz yapılabileceği önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to identify the factors that affect individuals' exposure to telefone fraud. In this regard, it will be possible to determine which factors vary in exposure to telephone fraud. When the literature was examined, no study was found to reveal the factors affecting telephone fraud. Although the Information Security Awareness Scale has been addressed in various researches, examining telephone fraud within a single model is expected to make significant contrubitions to the literature. The findings of this research are considered to be great importance in understanding individuals who are victim of telephone fraud. In addition, it is also expected that this study give us ideas about how effective the information security awareness, examined in the research, is in exposure to telephone fraud. In order to examine individuals' exposure to telephone fraud and to determine whether information security awareness has a protective effect against such crimes, data were obtained from 200 people digitally and the survey method was used as a data collection tool. Among the hypotheses of the study, it is examined how information security awareness varies based on factors such as age, marital status, telephone fraud and internet fraud. As a result of the study, several findings were presented, the importance of information security awareness was emphasized in order to reduce the risk of individuals being exposed to telephone fraud, the necessity of more awareness on this issue was revealed, attention was drawn to the scarcity of study in this field and an analysis including socio-psychological factors was suggested.