François Couperin'in klavsen müziği ve programlı müzik ile ilişkisi
François Couperin's clavecin music and it's relevance to programmed music
  1. Tez No: 889256
  2. Yazar: ASLI DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUBA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fransız barok müzik bestecisi François Couperin, dönemindeki çağdaşlarından farklı olarak klavsen eserlerinde programlı müziğe büyük ölçüde yer vermiştir. Doğadaki sesleri, ışığı, görsel imgeleri ve insana dair durumları, klavsenin özelliklerini ustaca kullanarak dinleyiciye ve yorumcuya yansıtmıştır. Barok müzikte sıklıkla kullanılan dans biçimleri, süslemeler, klavsen perdelerinin kullanımı, ritmik ve tonal yapılar, F. Couperin'in klavsen eserlerinde programlı müziği oluşturan veriler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlara ek olarak bestecinin eserlerini özgün başlıklarla diziler halinde yayımlaması, eserlerinin programlı müzikle olan ilişkisini kuvvetlendirmektedir. Başlıklarında insana ve doğaya dair tanımları sıklıkla kullanması ve dini temalara daha az yer vermesi besteciyi çağdaşlarından ayıran diğer bir özelliktir. Bu çalışmada F. Couperin'in klavsen eserleri, özgün başlıkları, müzikal ve teknik yapıları bakımından incelenmiş ve programlı müzik biçimi ile doğrudan ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
French baroque music composer François Couperin, unlike his contemporaries of his time, included programmed music to a great extent in his harpsichord works. He reflected the sounds of nature, light, visual images and human situations to the listener and the performer by skilfully using the characteristics of the harpsichord. Dance forms, ornaments, the utilistion of harpsichord registers, rhythmic and tonal structures, which are frequently used in Baroque music, appear as the data that constitute programmed music in F. Couperin's harpsichord works. In addition to these, the fact that the composer published his works in series with original titles strengthens the relationship of his works with programmed music. The composer's frequent use of descriptions about humanity and nature in his titles, and the fact that he used religious themes less is another feature that distinguishes him from his contemporaries. In this study, F. Couperin's harpsichord works are analysed in terms of their original titles, musical and technical structures, and directly associated with the programmed music form.