Açık kaynak ve ortak yaratımın etkileri: Open compute project'in veri merkezi pazarını dönüştürücü rolü
Unveiling the influence of open source and co-creation: The transformative effect of the open compute project on the data centre market
  1. Tez No: 889258
  2. Yazar: ÇAĞATAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AĞLARGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, açık inovasyon ve ortak yaratım süreçlerinin dijital teknolojilerin ve yeni dijital ürün/hizmetlerin gelişimine olan etkilerini ele almaktadır. Bu çerçevede, çalışma, Open Compute Project'in (OCP) veri merkezi pazarındaki dönüştürücü rolünü derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. OCP, açık kaynak ve ortak yaratım ilkelerini benimseyerek veri merkezi teknolojilerini yenilikçi ve işlevsel ürünlerle yeniden şekillendirmiştir. Ancak, literatürde OCP'nin pazardaki etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu bilgi eksikliği göz önüne alındığında, bu tez çalışmasında elit derinlemesine görüşmeler yoluyla literatüre katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Araştırma bulguları, OCP'nin pazardaki bilinirliğinin düşük olduğunu ve bu nedenle katılımcıların bilgi ve iletişim teknolojileri ihtiyaçlarını belirlemede rol oynayabilecek bulut bilişim iş modelleri üzerinden donanım bağımlı ve bağımsız dijital ekosistem kümelerinin çalışılmasını önermektedir. Bu yaklaşımın, gelecekte OCP ve açık inovasyon ekosistemi için faydalı bir araç olabileceği öngörülmektedir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanan veriler, OCP'nin yenilik ve ürün geliştirme üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the impact of open innovation and co-creation processes on the development of digital technologies and new digital products/services. In this context, the study aims to thoroughly examine the transformative role of the Open Compute Project (OCP) in the data center market. By adopting principles of open source and co-creation, OCP has reshaped data center technologies with innovative and functional products. However, there is a lack of literature on OCP's market impact. Given this gap, this thesis aims to contribute to the literature through elite in-depth interviews. The findings indicate that OCP's market awareness is low. Therefore, it is suggested to examine hardware-dependent and hardware-independent digital ecosystem clusters through cloud computing business models to identify participants' ICT needs. This approach could serve as a valuable tool for the future of OCP and the open innovation ecosystem. Moreover, data collected through semi-structured interviews highlight OCP's impact on innovation and product development.