Akıllı şehir uygulamaları için KVKK uyumlu yeni bir model geliştirilmesi
Developing a new model for smart city applications in compliance with KVKK
  1. Tez No: 889259
  2. Yazar: MAZLUM ÖZÇAĞDAVUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN SAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Yönetim Bilişim Sistemleri, Science and Technology, Law, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Dünyanın sınırlı kaynaklarını verimli ve adil bir şekilde dağıtma zorluğunun üstesinden gelmek, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler gerektirmektedir. Akıllı şehirler hem kapsayıcı hem de sürdürülebilir kentsel kalkınmayı teşvik eden ileri teknoloji ve insan merkezli tasarımın yakınlaşmasını özetlemektedir. Bu tez, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak tasarlanan“Akıllı Şehir Veri Koruma ve Entegrasyon Modeli ”ni (AŞVKEM) tanıtmaktadır. Bu model, belediyelere, hükümetlere ve geliştiricilere güvenli, verimli ve kullanıcı dostu akıllı şehir çözümleri oluşturmada yardımcı olmaktadır. Bireylerin mahremiyet konusunda artan hassasiyetinin farkında olan bu araştırma, kamu güvenini oluşturmak ve sürdürmek için sıkı veri koruma önlemlerini entegre etmektedir. Araştırma metodolojisi, sistematik bir inceleme yoluyla temel soruların tanımlanmasını ve anketler yoluyla hipotezlerin ampirik olarak test edilmesini içermektedir. Başlangıçta 250 katılımcı ile analiz edilen model, daha sonra 402 katılımcıdan elde edilen verilerle geliştirilmiş ve test edilmiştir. Çalışma, akıllı şehir uygulamalarının benimsenmesini teşvik etmek için teknolojik gelişmelerin sağlam gizlilik çerçeveleri, veri sahipliği ve şeffaflık ile iç içe geçmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu uygulamalar kaynak dağılımını en ideal hale getirmekte ve farklı sosyal ve ekonomik gruplar arasında kentsel hizmetlere eşit erişim sağlamaktadır. Model, gizlilik endişelerini gidererek ve KVKK ile uyumluluğu sağlayarak, vatandaşların akıllı şehir teknolojilerine daha fazla katılımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma hem teknolojik yeniliklere hem de kişisel verilerin korunmasına öncelik veren ölçeklenebilir bir çerçeve sunmaktadır. Kapsamlı analiz ve pratik öneriler, akıllı şehir girişimlerinin başarılı bir şekilde uygulanmasında mahremiyetin kritik rolünü vurgulamakta ve nihayetinde daha adil ve verimli bir kentsel ortamı teşvik etmektedir. Bulgular, çağdaş kent planlamasında sürdürülebilir ve kapsayıcı yaklaşımların gerekliliğinin altını çizerek akıllı kent gelişimine ilişkin daha geniş bir söyleme katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bu tez, akıllı şehir inovasyonlarının yalnızca verimliliği artırmakla kalmayıp aynı zamanda bireylerin mahremiyetine ve haklarına saygı göstermesini ve bunları korumasını sağlayarak teknolojik ilerlemeleri toplumsal değerlerle dengelemenin kritik bir ihtiyaç olduğunu savunmaktadır. Bu denge, akıllı şehir girişimlerinin yaygın olarak kabul görmesi ve başarılı olması için hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Navigating the challenge of efficiently and equitably distributing the world's finite resources necessitates innovative and sustainable solutions. Smart cities epitomize the convergence of advanced technology and human-centric design, fostering urban development that is both inclusive and sustainable. This thesis introduces the“Smart City Data Protection and Integration Model”(SCDPIM), designed in compliance with Turkey's Personal Data Protection Law (KVKK). This model aids municipalities, governments, and developers in creating secure, efficient, and user-friendly smart city solutions. Recognizing the increasing sensitivity of individuals regarding privacy, this research integrates stringent data protection measures to build and maintain public trust. The research methodology involves defining key questions through a systematic review and empirically testing hypotheses via surveys. Initially, the model was analyzed with 250 participants and subsequently refined and tested with data from 402 participants. The study emphasizes the importance of intertwining technological advancements with robust privacy frameworks, ownership of data, and transparency to foster the adoption of smart city applications. These applications optimize resource distribution and ensure equitable access to urban services across diverse social and economic groups. By addressing privacy concerns and ensuring compliance with KVKK, the model seeks to foster greater citizen engagement with smart city technologies. This research provides a scalable framework that prioritizes both technological innovation and personal data protection. The comprehensive analysis and practical recommendations highlight the critical role of privacy in the successful implementation of smart city initiatives, ultimately promoting a more equitable and efficient urban environment. The findings contribute to the broader discourse on smart city development, underscoring the necessity for sustainable and inclusive approaches in contemporary urban planning. Moreover, this thesis advocates for the critical need to balance technological advancements with societal values, ensuring that smart city innovations not only enhance efficiency but also respect and protect the privacy and rights of individuals. This balance is crucial for the widespread acceptance and success of smart city initiatives.