Enerji etkin yapı tasarımında pasif ev kavramının incelenmesi ve Gümülcine iklim bölgesinde uygulanabilirliği
Investigation of the passive house concept in energy efficient building design and its applicability in komotini climate zone
- Tez No: 889278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK MİNEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanlığın yeryüzünde var olduğu günden beri gerçekleştirdiği faaliyetlerin doğaya ve çevreye doğrudan etkileri olmuştur. Medeniyetin gelişimiyle birlikte artan enerji tüketimi çevresel sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu süreçte 20.yy dan itibaren sürdürülebilir kalkınma ve çevre konularındaki tartışmalar önemli ölçüde artmıştır. Aynı tartışmalar enerji tüketimi ve sera gazı salınımlarında önemli bir pay sahibi olan yapı sektöründe de gündeme gelmiş ve enerji etkin yapı tasarımı, sürdürülebilir yapılar ve ekolojik mimari gibi çeşitli kavramların ortaya çıkmasıyla neticelenmiştir. Küresel düzeyde yapıların büyük bir enerji tüketimi gerçekleştirdiği göz önüne alındığında, enerji verimliliği ve tasarrufu ilkeleri daha da önem kazanmıştır. Yapıları çevre ve iklimle uyumlu şekilde tasarlayarak enerji korunumu sağlama çalışmaları neticesinde de çeşitli enerji etkin yapı tasarım standartları ortaya atılmış, etkinliklerinin ölçülebilir hale getirilmesi için sertifikasyon sistemleri geliştirilmiştir. Bu standartlardan bir tanesi de 1988 yılında ortaya atılan Pasif Ev standartlarıdır. Pasif Ev standartları nitelikli ısı yalıtımı, ısı geçirgenlik katsayısı düşük pencereler, hava sızdırmazlık katsayısının düşürülmesi, ısı köprülerinin azaltılması ve kontrollü havalandırma gibi unsurlarla enerji korunumu sağlamakta ve yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu çalışmada enerji ve enerji etkin yapı tasarımı ve enerji etkin yapı tasarım sertifikasyonlarından biri olan Pasif Ev standardı hakkında literatür araştırması yapılarak bu standartların ılıman-nemli iklim bölgesinde bulunan Gümülcine özelinde uygulanabilirliği ele alınmıştır. Bu kapsamda Gümülcine ve Yunanistan'ın tamamında yaygın olarak kullanılmakta olan inşaat teknikleri ve malzemeleriyle bir test baz modeli tasarlanmış ve modelin enerji performansı Energy Plus tabanlı Design Builder v7 simülasyon programıyla test edilmiştir. Sonrasında modele Pasif Evin beş temel kriteri entegre edilerek enerji performansına etkileri incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda bu kriterlerin modele entegre edilmesinin Pasif Ev Enstitüsü'nün belirlemiş olduğu standartların sağlanmasında yeterli olup olmadığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The activities carried out by humanity since the day it existed on earth have had direct effects on nature and the environment. Increasing energy consumption with the development of civilization has brought environmental problems. In this process, discussions on sustainable development and environment issues have increased significantly since the 20th century. The same discussions have also come to the fore in the building sector, which has a significant share in energy consumption and greenhouse gas emissions, and have resulted in the emergence of various concepts such as energy efficient building design, sustainable buildings and ecological architecture. Considering that buildings consume a large amount of energy globally, the principles of energy efficiency and saving have become even more important. As a result of efforts to ensure energy conservation by designing buildings in harmony with the environment and climate, various energy efficient building design standards have been introduced and certification systems have been developed to make their effectiveness measurable. One of these standards is the Passive House standards, which were introduced in 1988. Passive House standards provide energy conservation and provide high energy savings with elements such as qualified thermal insulation, windows with low thermal permeability coefficient, reducing the air tightness coefficient, reducing thermal bridges and controlled ventilation. In this study, a literature research was conducted on energy and energy efficient building design and the Passive House standard, which is one of the energy efficient building design certifications, and the applicability of these standards in Komotini, located in the temperate-humid climate region, was discussed. In this context, a test base model was designed with construction techniques and materials commonly used in Komotini and throughout Greece, and the energy performance of the model was tested with the Energy Plus-based Design Builder v7 simulation program. Afterwards, the five basic criteria of Passive House were integrated into the model and their effects on energy performance were examined. In line with the data obtained, it was analyzed whether integrating these criteria into the model was sufficient to meet the standards set by the Passive House Institute.