Doğum ağırlığı 4000 gr ve üzeri olan gebelerde ilk trimester tarama testinde bakılan PAPP-A değeri ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between PAPP-A values and birth weight in pregnancies with a birth weight of 4000 grams or more
  1. Tez No: 889277
  2. Yazar: NACİYE KÜBRA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ENSARİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Doğum ağırlığı 4000 gr üzerinde olan gebelerde ilk trimesterda bakılan PAPP-A değeri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi Antenatal Kliniği'nde Ocak 2020–Kasım 2023 tarihleri arasında ilk trimester tarama testi yaptırmış ve hastanemizde doğum yapmış hastalar dahil edildi. Bu hastalardan doğum ağırlığı 4000 gr üzeri ve 4000 gr altı olmak üzere iki grup oluşturuldu.Daha önce yapılan power analize göre toplam 800 her grupta 400 hasta olacak şekilde hastalar belirlendi.Hastaların örnek verdiği dönemdeki yaşı, doğum sırasındaki gestasyonel haftası, doğum kilosu, ilk trimesterda bakılan PAPP-A değeri ve PAPP-A düzeltilmiş mom değerleri üzerinden karşılaştırıldı. 18 yaş altı ve 40 yaş üstü gebeler, ıvf yöntemlerle gebe kalanlar, çoğul gebeliği olanlar,kronik hastalığı olanlar ve ilaç kullanımı olan gebeler çalışmadan hariç tutulmuştur. PAPP-A MoM değerleri Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı'nda PRISCA programı ile hesaplanmıştır. MoM (Multiple of median) değerleri maternal kilo ve etnik yapıya göre düzeltilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the relationship between first-trimester PAPP-A levels and birth weight exceeding 4000 grams. Materials and Methods: Patients who underwent first-trimester screening tests at Ankara Bilkent City Hospital Obstetrics Clinic between January 2020 and November 2023 and delivered at our hospital were included. Patients were divided into two groups based on birth weight: above 4000 grams and below 4000 grams. A total of 800 patients, with 400 patients in each group, were determined based on a previous power analysis. Patients' age at the time of sampling, gestational age at birth, birth weight, first-trimester PAPP-A levels, and PAPP-A corrected MoM values were compared. Patients under 18 years old and over 40 years old, those who conceived through IVF, those with multiple pregnancies, chronic illnesses, and medication use were excluded from the study. PAPP-A MoM values were calculated using the PRISCA program at the Ankara Bilkent City Hospital Department of Medical Biochemistry. MoM (Multiple of Median) values were corrected for maternal weight and ethnicity.