Semptomatik kalp yetersizliği hastalarında bağırsak geçirgenliğini gösteren serum zonulin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum zonulin levels indicating intestinal permeability in symptomatic heart failure patients
- Tez No: 889327
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Moleküler Tıp, Cardiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Semptomatik Kalp Yetmezliği (KY) hastalarında bağırsak geçirgenliğini gösteren serum zonulin düzeylerini değerlendiren çalışma sayısı azdır. Bu araştırmada amacımız iskemik ve iskemik olmayan semptomatik KY hastalarında konjesyona yönelik tedavi öncesi ve sonrası serum zonulin düzeyleri ile ekokardiyografik parametreler ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntemler: Çalışmamız Kasım 2022 ile Kasım 2023 yılları arasında kardiyoloji polikliniklerine veya acil servise kronik KY şikayetleri ile başvuran hastalar ile yapılmıştır. 32 iskemik ve 28 iskemik kökenli olmayan optimal KY tedavisini alan hastalar prospektif olarak incelemeye alınmıştır. Eş zamanlı olarak 45 sağlıklı kontrol grubu oluşturuldu. Hastaların tedaviye başlamadan önce ve tedavi sonrası kan örnekleri çalışılmış ve ekokardiyografik değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: There are few studies evaluating serum zonulin levels indicating intestinal permeability in symptomatic HF patients. In this study, we aimed to evaluate the relationship between serum zonulin levels and echocardiographic parameters before and after treatment for congestion in ischaemic and non-iscchaemic symptomatic HF patients. Methods: Our study was conducted with patients who presented to cardiology outpatient clinics or emergency departments with chronic HF complaints between November 2022 and November 2023. 32 ischaemic and 28 non-ischemic patients who received optimal HF treatment were prospectively included in the study. Simultaneously, 45 healthy controls were recruited. Blood samples were analysed and echocardiographic evaluations were performed before and after treatment.