Yoğun bakımda yatak başı ultrason kullanımının tedavi planı ve prognoz üzerine etkisi
The effect of bedside ultrasound use on treatment plan and prognosis in intensive care unit
  1. Tez No: 889336
  2. Yazar: PELİN İŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ GENÇ MORALAR, DR. OĞUZ ÖZAKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ Yoğun bakım hastalarında transfer, iyonize radyasyon riski vs. zorluklar nedeniyle her zaman ileri görüntüleme yapılamamaktadır. Direkt grafideki kısıtlamalar nedeniyle YBÜ'de POCUS sıkça kullanılmaktadır. Ultrasonun non-invaziv, tekrarlanabilir ve hızlı olması, hasta takibinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Akciğer ultrasonu, pnömoni, plevral efüzyon ve diğer pulmoner patolojilerin teşhisinde giderek artan bir şekilde kullanılmaktadır. Çalışmamızın ana amacı YBÜ'ye kabul edilen hastaların takip ve tedavisinde POCUS'un katkı ve etkililiğini belirlemektir. Bunun için hastalara yatak başı USG yapılarak hastaların ön tanılarının USG ile doğrulanma oranına ve ek tanı konulma oranına bakılmıştır. Sekonder amacımız ise yaşayan ve ölen hastalarda APACHE-II skoruna göre hesaplanan beklenen ölüm oranının USG kullanımında değişip değişmediğine bakılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma tek merkezli, prospektif, gözlemsel olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya en az 5 gün yatan ve 18 yaş üzeri 40 hasta dahil edilmiştir. Gebe olan, kafa travması ve akut böbrek yetmezliği olan hastalar çalışma dışı tutulmuştur. Hastaların yaşı, cinsiyeti, BKI ve yatış tanısı, ek hastalıkları, MV süresi, yoğun bakımda kalış süresi ve 28 günlük mortalitesi kaydedildi. Hastaların yatışının 1. Ve 5. gündeki APACHE-II, beklenen ölüm oranı, SOFA skoru ve GKS skoru kaydedildi. 1. Ve 5. günde yatak başında akciğer USG ile LUS skoru, kalp USG ile FS değeri, VCİ Cİ ve Dİ hesaplanarak sıvı yanıtlılığı bakıldı ve optik sinir USG ile ONSD ölçümü yapıldı. Akciğer USG'nin mortaliteyi öngörmedeki etkisi araştırıldı. FS değerinin mortalite üzerine etkisine bakıldı.1. günde yapılan USG ile konulan tanılar ve tedavideki değişiklikler kaydedildi. Yaşayan ve ölen hastalarda APACHE-II skoruna göre beklenen ölüm oranının USG kullanımında değişip değişmediğine bakıldı. Hastaların ayrıca inotrop veya vazopressör ihtiyacı, diüretik ihtiyacı, aldığı-çıkardığı toplamı, mekanik ventilatör desteği ve antibiyotik ihtiyacı, PaO2/FiO2 oranı, PaCO2, laktat, prokalsitonin, üre ve kreatin değerleri 5 gün boyunca kaydedildi. 1. Ve 5. günde proBNP değerleri kaydedildi. BULGULAR Çalışma 18'i (%45) kadın ve 22'si (%55) erkek olmak üzere toplam 40 olgu ile yapılmıştır. Olguların 25'i (%62.5) yaşamış, 15'i (%37.5) ölmüştür. POCUS ile ileri görüntüleme yapılamayan %27,5 hastaya tanı konulmuştur. %65 hastada sıvı yanıtlılığı saptanmıştır. 1 hastada perikardiyal efüzyon tanısı konulmuştur. 6 hastada düşük FS bulunarak KY açısından değerlendirilmiştir. Akciğer USG, akciğer hastalığı olanlarda %94 oranında ön tanıyı doğrulamıştır. Yaşayan hastalarda LUS skorunun düşmesi sağkalımı öngörmede etkili olmuştur. Yaşayan hastalarda FS değeri yükselmesi sağkalımı öngörmede anlamlı olmuştur. LUS skoru ve PaO2/FiO2 oranının korelasyonuna bakıldığında 5. Günde %44 oranında korelasyon görüldü. Beklenen ölüm oranı 1. gün %42,5 ve 5. Günde %44,75 olup gerçekleşen ölüm %37,5'tir. SONUÇ Bu çalışma sonrasında POCUS'un tanı koymada ve tanıyı desteklemede ve tedaviyi yönlendirmede etkili olduğunu düşünüyoruz ancak tekrarlayan USG muayenelerinin hasta takibinde daha yol gösterici olacağı kanısındayız
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Advanced imaging is not always possible due to difficulties, transfering intensive care patients, risk of ionizing radiation, etc. Because of the limitations of chest radiography, POCUS (point-of-care ultrasound) is frequently used in the ICU. The non-invasive, repeatable, and rapid nature of ultrasound provides significant ease in patient monitoring. Lung ultrasound is increasingly used in the diagnosis of pneumonia, pleural effusion, and other pulmonary pathologies. The primary objective of our study is to determine the contribution and effectiveness of POCUS in the follow-up and treatment of patients admitted to the ICU. For this purpose, bedside ultrasound was performed, and the rate of diagnosis confirmation by ultrasound and the rate of additional diagnoses were examined. Our secondary objective is to investigate whether the expected mortality rate calculated by the APACHE-II score changes with the use of ultrasound in surviving and deceased patients. MATERIALS AND METHODS This is a single-center, prospective, observational study. A total of 40 patients over the age of 18 who stayed in the ICU for at least 5 days were included in the study. Pregnant patients, patients with head trauma, and patients with acute renal failure were excluded. The age, gender, BMI, admission diagnosis, comorbidities, duration of mechanical ventilation, ICU length of stay, and 28-day mortality of the patients were recorded. APACHE-II, expected mortality rate, SOFA score, and GCS score were recorded on days 1 and 5 of admission. On days 1 and 5, LUS score was calculated using lung ultrasound, FS value with cardiac ultrasound, IVC CI and DI were measured for fluid responsiveness, and ONSD was measured using optic nerve ultrasound. The impact of lung ultrasound on predicting mortality was investigated. The effect of FS value on mortality was examined. The diagnoses made on day 1 using ultrasound and subsequent treatment changes were recorded. The impact of ultrasound on the expected mortality rate according to the APACHE-II score in surviving and deceased patients was examined. The need for inotropes or vasopressors, diuretics, fluid balance, mechanical ventilation support, and antibiotic needs, as well as PaO2/FiO2 ratio, PaCO2, lactate, procalcitonin, urea, and creatinine levels were recorded for 5 days. Additionally, proBNP levels were recorded on days 1 and 5. RESULTS The study was conducted with a total of 40 cases, 18 (45%) females and 22 (55%) males. A total of 25 patients (62.5%) survived, while 15 (37.5%) died. POCUS provided a diagnosis in 27.5% of patients where advanced imaging was not possible. Fluid responsiveness was detected in 65% of patients. One patient was diagnosed with pericardial effusion. Six patients with low FS were evaluated for heart failure. Lung ultrasound confirmed the preliminary diagnosis in 94% of patients with pulmonary disease. A decrease in the LUS score in surviving patients was found to be effective in predicting survival. An increase in FS value in surviving patients was also found to be significant in predicting survival. When examining the correlation between the LUS score and PaO2/FiO2 ratio, a 44% correlation was observed on day 5. The expected mortality rate was 42.5% on day 1 and 44.75% on day 5, while the actual mortality rate was 37.5%. CONCLUSION We believe that POCUS is effective in diagnosis, supporting the diagnosis, and guiding treatment, but we also think that repeated ultrasound examinations would be more informative in patient follow-up.