Üst ekstremite cerrahisinde usg eşliğinde yapılan infraklavikular brakiyal pleksus bloğuna adjuvan olarak eklenen deksmedetomidin ve deksametazonun anestezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the anesthetic effects of dexmedetomi̇di̇ne and dexamethasone as adjuvants added to infraclavicular brachial plexus block under ultrasound guidance in upper extremity surgery
  1. Tez No: 889335
  2. Yazar: EZGİ BAL KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA TUNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; üst ekstremite cerrahisi geçiren hastalarda USG eşliğinde infaklaviküler blok sırasında adjuvan olarak eklenen deksmedetomidin ve deksametazonun blok başlama süresi, toplam blok süresi, ilk analjezik ihtiyaç süresi ve advers olaylar üzerine etkilerini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif gözlemsel çalışma üst ekstremite cerrahisi geçiren toplam 44 hasta ile yapıldı ve hastalar Grup A: Deksmedetomidin (n:22) ve Grup B: Deksametazon (n:22) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların hastanede kalış süresi duyu blok ve motor blok başlama süresi, toplam blok süresi, postoperatif ilk analjezik ilaç ihtiyacına kadar geçen süre, ilk 24 saatteki postoperatif toplam analjezik ilaç ihtiyacı, advers olaylar (komplikasyonlar), hemodinamik verileri (kalp tepe atım, ortalama arter basıncı, periferik oksijen saturasyonu), Ramsay sedasyon skoru ve VAS skoru kayıt edildi. BULGULAR: Demografik verilerde gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Deksmedetomidin grubunda hastane yatış süresi anlamlı düşük saptandı (p0,05). KTA'ı T3 (p=0,009) ve T4 (p=0,021) ölçümlerinde deksmedetomidin grubunda anlamlı düşük idi. Deksametazon grubunda ise KTA'da anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Deksmedetomidin grubunda tüm zamanlarda ortalama arter basıncı (OAB) anlamlı düşük saptandı (p0,05). RSS skorlarında tüm gruplarda T0 ölçümünde anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). T1 (p=0,019), T2, T3 ve T4 (p=0,009) ölçümlerinde deksmedetomidin grubunda RSS skorlarının anlamlı yüksek olduğu saptandı. x Deksmedetomidin grubunda ilk analjezik ilaç ihtiyacının daha erken başladığı saptandı (p0,05). T3 ölçüm zamanına kadar her iki araştırma grubunda bulunan hastaların VAS ağrı düzeyi 0 olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to investigate the effects of dexmedetomidine and dexamethasone added as adjuvant during USG-guided infaclavicular block on block initiation time, total block duration, duration of initial analgesic requirement and adverse events in patients undergoing upper extremity surgery. MATERIAL AND METHOD: This prospective observational study was conducted with a total of 44 patients undergoing upper extremity surgery and patients were divided into two groups as Group A: Dexmetomidine (n:22) and Group B: Dexamethasone (n:22). The duration of hospital stay, sensory block and motor block onset time, total block duration, time to first postoperative analgesic drug requirement, postoperative analgesic drug requirement in the first 24 hours, adverse events (complications), hemodynamic data (heart rate, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturation), Ramsay sedation score and VAS score were recorded. RESULTS: There was no significant difference between the groups in demographic data. The duration of hospitalization was significantly shorter in the dexmedetomidine group (p0.05). CTA was significantly lower in the dexmedetomidine group in T3 (p=0.009) and T4 (p=0.021) measurements. There was no significant difference in CTA in the dexamethasone group (p>0.05). Mean arterial pressure (MAP) was significantly lower at all times in the dexmedetomidine group (p0.05). No significant difference was found in RSS scores in all groups at T0 measurement (p>0.05). RSS scores were significantly higher in the dexmedetomidine group at T1 (p=0.019), T2, T3 and T4 (p=0.009). The first analgesic drug requirement started earlier in the dexmedetomidine group (p0.05). VAS pain level of the patients in both study groups was evaluated as 0 until T3 measurement time.