Sosyal ve duygusal beceriler arasındaki ilişkilerin incelenmesindesıklıkçı ve bayesci yapısal eşitlik modellerinin karşılaştırılması
A comparison of frequentist and bayesian structural equationmodels in examining the relationships between social andemotional skills
  1. Tez No: 889362
  2. Yazar: İBRAHİM HELVACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Öğrencilerin hızla gelişen ve değişen dünya şartlarına uyum sağlamaları, gün geçtikçe artan belirsiz hayat koşulları ile baş etmeleri, mesleki ve akademik başarılarının sürdürülebilir olması için sosyal ve duygusal becerilerinin geliştirilmesi gereklidir. Öğrenci gelişiminin önemli boyutlarından olan sosyal ve duygusal gelişimlerinin incelenmesi ve bu becerilerin birbirleriyle olan ilişkilerinin ortaya konulması da ayrıca önemli görülmektedir. Yapısal eşitlik modellemesi yöntemleri değişkenler arasındaki ilişkileri daha bütüncül olarak test edebilme ve açıklayabilme gibi avantajlardan dolayı araştırmalarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapısal eşitlik modellemesi uygulamalarında sıklıkçı yaklaşımın yanında son dönemlerde Bayesci yaklaşımlar da kullanılmakta ve bu yöntemlerin birbirlerine göre avantajlı veya dezavantajlı oldukları durumlar bulunabilmektedir. Bu araştırmada sıklıkçı ve Bayesci yapısal eşitlik modellemesi (YEM) yöntemleri sosyal ve duygusal beceriler arasındaki ilişkilerin analizinde ürettikleri istatistikler üzerinden karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma yapılırken OECD'nin sosyal ve duygusal beceriler araştırması İstanbul ve Moskova verileri kullanılmıştır. İstanbul örneklemi 3167 ve Moskova örneklemi 3429 kişiden oluşmaktadır. Büyük Beşli Modelde yer alan sosyal ve duygusal becerilerin boyut (5 boyut: başkalarıyla etkileşim içinde olma, açık fikirlilik, görev performansı, duygu düzenleme, iş birliği) ve alt boyutlarına (15 alt boyut) hem sıklıkçı hem Bayesçi yöntemle DFA uygulanmış ve iki yöntemden elde edilen korelasyonlar, uyum indeksleri ve standartlaştırılmış faktör yükleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, büyük beşli modelde sosyal ve duygusal becerilerin ayrı ayrı ve bütünsel olarak ilişkileri sıklıkçı ve Bayesci YEM yöntemleriyle incelenmiş ve sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Bayesci yöntemde kullanılan BCFI ve BTLI uyum indekslerinin sıklıkçı muadilleri olan CFI ve TLI'ya göre daha uyumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Diğer taraftan, sıklıkçı yöntemde kullanılan RMSEA'nın ise Bayesci muadilli olan BRMSEA'ya göre daha uyumlu sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Kayıp verinin fazla ve örneklemin küçük olduğu, verilerin normal dağılıma sahip olmadığı ve önsel bilgi kullanılmak istenilen durumlarda avantaj sağlayan Bayesci YEM kullanılmak istendiğinde BRMSEA, BCFI ve BTLI uyum indeksleri raporlanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca her iki yöntemle de kurulan modelde ulaşılan standartlaştırılmış faktör yükü ve korelasyon değerlerinin birbirlerinden genellikle farklı olduğu; model büyüyüp karmaşıklaştıkça bu farklılığın daha da arttığı bulgusuna ulaşılmıştır. Son olarak, sosyal ve duygusal becerilerin birbiriyle olan ilişki düzeylerinin genel olarak pozitif yönde orta veya yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of social and emotional skills is necessary for students to adapt to rapidly changing world conditions, cope with increasingly uncertain life conditions, and sustain their professional and academic success. Moreover, it is considered very important to examine social and emotional development, which are important dimensions of student development, and reveal the relationship between these skills. Structural equation modeling methods are widely applied in researches due to their advantage of being able to test and explain the relationship between variables more holistically. In structural equation modeling applications, one can employ the Bayesian methods alongside the frequentist approaches, and there may exist situations where these methods exhibit relative advantages or disadvantages. This study compared frequentist and Bayesian structural equation modeling methods based on the statistics they produced in the analysis for the relationships of social and emotional skills. The comparison was conducted using data from the OECD social and emotional skills survey from Istanbul and Moscow. The Istanbul sample consisted of 3167 participants and the Moscow sample consisted of 3429 participants. Both frequentist and Bayesian CFA were applied to the dimensions (5 dimensions: engaging with others, open-mindedness, task performance, emotional regulation, collaboration) and sub-dimensions (15 sub-dimensions) of social and emotional skills in the Big Five Model, and the correlations, fit indices and standardized factor loadings generated by the two methods were compared. In addition, the relationships between social and emotional skills separately and holistically in the Big Five Model were examined with frequentist and Bayesian SEM methods and the results were compared with each other. According to the findings, BCFI and BTLI fit indices used in the Bayesian method were found to be more compatible than their frequentist counterparts, CFI and TLI. On the other hand, it was observed that RMSEA used in the frequentist method gave more compatible results than its Bayesian counterpart, BRMSEA. It was concluded that BRMSEA, BCFI and BTLI fit indices can be reported when it is desired to use Bayesian SEM, which provides advantages in cases where missing data is high and the sample is small, the data does not have a normal distribution and a priori information is desired to be used. In addition, it was found that the standardized factor loadings and correlation values obtained from the models established with both methods were generally different from each other, and this difference increased as the model grew larger and more complex. Finally, it was found that relationship between social and emotional skills were generally at positive moderate or positive high level.