Gelenekselden dijitalleşmeye doğru resim sanatında fotoğrafın etkisi
Impact of photography on art of painting from the traditional to digitalisation
- Tez No: 889388
- Danışmanlar: DOÇ. HACI MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez nitel araştırma tekniklerinden, literatür tarama yöntemi ile araştırılmıştır. Çalışmanın amacı fotoğraf makinesinin ve bilgisayarın icadı ile başlayan dijital sanatın, geleneksel resim sanatçıları üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini incelemektir. Mağara dönemlerinden başlayan resim sanatı süreci, gelişen çağ ile beraber camera obscuranın icadının yanı sıra teknoloji ve sanatın iş birliği içerisinde gelişmeye başlamıştır. Bir kısım resim sanatçısı tarafından kullanım sağlanırken, bir kısım sanatçı tarafından kullanılmak istenmemiş ve resim sanatını bitireceği yönünde olumsuz algılara neden olmuştur. Teknolojinin süreç içerisinde en çok kullanıldığı ve gelişim gösterdiği alan resim sanatı alanı olmuştur. Fotoğraf makinesi, resim sanatçıları tarafından olumsuz karşılansa da kullanım alanlarında işlerini kolaylaştırmak üzere tercih edilen bir araç olarak görülmektedir. Dijital sanatında gelişmesiyle birlikte sanat alanlarında video sanatı ve modelleme gibi yeni tarzlar, teknikler meydana gelmiştir. Geleneksel resim sanatında kullanılan araçların örneğin; fırça, kalem ve boyaların, dijital sanat üzerinde çeşitli yazılımlar ile kullanılabilmektedir. Bu çalışmada dijital ortamların, geleneksel resim sanatı üzerindeki olumsuz algısı incelenecektir ve aslında sanatçıların işini kolaylaştıran bir araç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was investigated by one of the qualitative research techniques, literature review method. The aim of the study is to examine the positive and negative effects of digital art, which started with the invention of the camera and the computer, on traditional painting artists. The process of painting art, which started from the cave periods, has started to develop in cooperation with technology and art, as well as the invention of camera obscura with the developing era. While it was provided for use by a group of painting artists, it was not intended to be used by a group of artists, and it caused negative perceptions that it would finish the art of painting. The field in which technology has been used the most in the process and has shown development has been the field of painting art. Although the camera is negatively received by painting artists, it is seen as a preferred tool to facilitate their work in their areas of use. With the development of digital art, new styles and techniques such as video art and modeling have emerged in the fields of art. Tools used in traditional painting art, for example; brushes, pencils and paints, can be used with various software on digital art. In this study, the negative perception of digital media on traditional painting art will be examined and it is seen that it is actually a tool that facilitates the work of artists.